Domek ogrodowy – czysty relaks

  • Sharebar

Ogród to enklawa, to miejsce odpoczynku i relaksu. Spotykamy się tam z rodziną, chodzimy tam także sami, gdy potrzebujemy trochę spokoju. Czym byłby ogród bez domku ogrodowego, bardziej znanego pod nazwą altana? Czegoś by brakowało, miejsca, w którym możemy się schować przed słońcem i przed deszczem. Miejsca spotkań, gdzie czujemy się jak w domu.

W obecnych czasach modne jest określanie ulubionych restauracji czy kafejek, mianem trzeciego miejsca. Dom jest oczywiście na pierwszym miejscu, praca – na drugim, a miejsce, gdzie spotykamy się ze znajomymi to właśnie to trzecie miejsce. W sezonie letnim, zwłaszcza w krajobrazie miejskim, coraz więcej jednak ludzi zamiast do ulubionej kafejki wyjeżdża za miasto… do swojego ogrodu. Tam zaszywają się w swoim domku w ogrodzie i odpoczywają.

 

Domki w ogrodzie to cała paleta przeróżnych form i postaci. Najczęściej spotykane formy to zwykłe altany, choć wiele osób decyduje się na tak zwane zielone altany, których konstrukcja oparta jest na drzewach i krzewach posadzonych nieopodal. Spotykane są także metalowe budowle i niewielkie pawilony wyposażone nawet w kilka okien. Ci bardziej ambitni eksperymentują, tworząc coś na wzór stylu orientalnego, egzotycznego czy rustykalnego. Nieważne, jaką formę przymierze nasz domek, najważniejsze, żeby spełniał swoją główną funkcję – był oazą spokoju i odpoczynku, ochrona przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi.

Ogólnie, istnieją trzy najlepsze sposoby na trwałą i solidną altanę.

  • Jeśli lubimy naturalność, to idealny wyborem będzie altana z drewna. Taki domek ogrodowy zachwycał będzie swoim naturalnym wyglądem, co więcej, wspaniale będzie się komponował z całym ogrodem. Przyjemnie jest przebywać w takim domku, na co dzień bowiem mamy przeważnie do czynienia z bezdusznym betonem. Najczęściej wykorzystane drewno do budowy takiej altany to: sosna i świerk, zdarza się także jodła czy modrzew.
  • Jeśli posiadamy dość duży ogród możemy zainwestować w altanę murowaną. Słupy czy filary mogą być z cegły lub z kamienia. Pamiętamy jednakowoż, że każde ogrody działkowe mają swój regulamin, który dotyczy też stawiania altan. Jeśli już chcemy dużą murowaną altanę nie przesadźmy jednocześnie z jej wielkością.
  • A może altana z metalu. Pomysł ten zyskuje coraz większą popularność, szczególnie w małych ogrodach. Tego typu altana nie jest za duża, co oznacza, iż nie przytłacza swoją wielkością. Pamiętajmy jednak, że metalowa konstrukcja wymaga zabezpieczenia przed korozją, na przykład, farbą proszkową.

Nie jest ważne, czy zbudujemy altanę z drewna czy z metalu czy może postawimy murowany domek, najważniejsze, to żeby mieć swoje miejsce, do którego z chęcią będziemy wracać.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Do czego posłuży domek ogrodowy?
  2. Budynki gospodarcze projekty
  3. Relaks i odpoczynek na świeżym powietrzu
  4. Ogrodowy plac zabaw dla Twojego dziecka
  5. Porządki jako czysty styl życia
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.