Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Jak sprawdzić czy mam profil zaufany? Najprostsza metoda

22 maja 2022 jak sprawdzić czy mam założony profil zaufany

W obecnych czasach wiele osób korzysta z profilu zaufanego. Jest to serwis, dzięki któremu można kontaktować się z podmiotami publicznymi poprzez drogę elektroniczną. Efektem tego jest to, że możemy załatwić bardzo dużo spraw przez internet. Warto zaznaczyć, że za rozwój oraz utrzymanie serwisu odpowiada Minister Cyfryzacji.

Zobacz także: Dobra organizacja czasu pracy i jej zalety

Czym jest profil zaufany?

Profil zaufany jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości obywatela polskiego w systemach podmiotów publicznych. Dzięki takiej opcji możemy zalogować się do takowego systemu, a w razie potrzeby złożyć stosowny podpis zaufany, który dla podmiotów publicznych jest tak samo skuteczny, jak na przykład podpis własnoręczny. Trzeba wiedzieć o tym, że każdy obywatel może posiadać tylko jeden profil zaufany. Dzięki niemu zyskamy wiele na wygodzie, bowiem można decydować, kiedy załatwia się sprawy. Okazuje się, że systemy podmiotów publicznych są dostępne siedem dni w tygodniu przez całą dobę. Oprócz tego profil zaufany to oszczędność czasu, bowiem nie tracimy czasu na wizytę w stosownym urzędzie państwowym. Oprócz tego nie musimy dojeżdżać i stać w kolejce.

Dlaczego warto korzystać z profilu zaufanego?

Dzięki profilowi zaufanemu mamy dostęp do różnych usług. Można między innymi załatwić wiele różnych spraw w urzędach działających w naszej okolicy oraz w całym kraju. Ponadto można zalogować się do internetowego konta pacjenta oraz złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego. Ciekawą opcją jest również to, że możemy sprawdzić, czy dowód osobisty czeka już do odbioru. Oprócz tego do sprawdzenia są punkty karne oraz da się złożyć wniosek o świadczenie 500+. Warto też dodać, że profil zaufany pozwala złożyć deklaracje podatkowe na portalu podatkowym oraz wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Możliwe jest też złożenie wniosku o rejestrację działalności gospodarczej. Da się też wysłać pismo do podmiotu publicznego i załatwić wiele innych spraw urzędowych, które wymagają od nas potwierdzenia tożsamości bądź opatrzenia specjalnym podpisem w formie elektronicznej.

Jak sprawdzić czy mam założony profil zaufany?

Warto zaznaczyć, że profil zaufany możemy złożyć w wielu serwisach bankowych. Zakładanie profilu zaufanego przez bankowość elektroniczną jest niesamowicie intuicyjne. W przypadku, gdy nie mamy dostępu do bankowości elektronicznej to można też wybrać opcję na stronie ,,Wniosek online”. Warto zaznaczyć, że w ten sposób złożony wniosek będzie ważny przez okres 30 dni, lecz jeżeli nie zdążymy go potwierdzić, to śmiało można go ponowie złożyć. Wystarczy zalogować się na stronie pz.gov.pl przy zastosowaniu wcześniej ustalonego identyfikatora użytkownika, a także hasła. Żeby sprawdzić, czy mamy aktywny profil zaufany, wystarczy zalogować się na stronie przeznaczonej do zarządzania profilem zaufanym. Mowa tutaj o tzw. koncie profilu zaufanego. Warto wiedzieć, że konto ma każdy posiadacz profilu zaufanego. Wszystko można sprawdzić w odpowiedniej zakładce w naszym banku. Cały proces jest prosty i intuicyjny.

Redakcja 24artykuly.pl

Zespół specjalistów, pragnących dzielić się swoją wiedzą, prezentuje artykuły w tematyce biznesu, finansów, pracy oraz rozwoju osobistego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kombinezon do pracy
Praca w Poznaniu
zarządzanie czasem

Jesteś zainteresowany reklamą?

zarządzanie czasem