W obecnych czasach wiele osób zastanawia się, jak założyć własną działalność gospodarczą. Okazuje się, że firma jest świetnym pomysłem dla ludzi, którzy mają już dość pracy na etacie. Jednakże żeby prowadzić własną działalność gospodarczą, to musimy mieć na to czas, plan, a także silną osobowość. Niestety prowadzenie jednoosobowej działalności w naszym kraju jest dość problematyczne. Wszystko przez skomplikowane oraz wysokie podatki. Trzeba też doliczyć uciążliwą biurokrację. Przez to prowadzenie małej firmy w naszym kraju jest skomplikowane i trudne, jednakże da się osiągnąć na tym polu sukces. Wystarczy dobry pomysł, zaangażowanie i wiele czasu. W takim przypadku założenie działalności gospodarczej jest strzałem w dziesiątkę.
Zobacz także: Ciekawe pomysły na biznes
Jak założyć własną działalność gospodarczą?
Wiele osób zastanawia się, jakie są pierwsze formalności w przypadku chęci założenia własnej działalności gospodarczej. Okazuje się, że proces zaczyna się niepozornie. Jeżeli wiemy już, jaki chcemy mieć typ własnej działalności gospodarczej, to musimy złożyć stosowny wniosek o wpis do CEIDG. Mowa tutaj o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Warto zaznaczyć, że możemy to zrobić elektronicznie bądź w tradycyjnej formie. Dlatego możliwe jest złożenie wniosku przez internet, jak i stacjonarnie w urzędzie gminy. Żeby firma mogła znaleźć się w rejestrze CEIDG musimy podać adres firmy, NIP, a także PESEL. Oprócz tego wymagany jest kod działalności, który złożony jest z pięciu znaków ułożonych według Polskiej Klasyfikacji Działalności. Dodatkowo nie możemy zapomnieć o podaniu adresu mailowego, rodzaju opodatkowania, daty rozpoczęcia działalności, a także danych do rachunków bankowych.
Założenie działalności gospodarczej – na czym polega?
Okazuje się, że sporym ułatwieniem dla wszystkich przyszłych przedsiębiorców będzie to, że złożenie wniosku o rejestrację firmy osób fizycznych CEIDG-1 w stosownym urzędzie miasta bądź gminy ma związek z jednoczesnym zgłoszeniem do ZUS/GUS/KRUS, a także naczelnika urzędu skarbowego. Po złożeniu takiej formy wniosku przedsiębiorca może rozpocząć pracę.
Rejestracja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych
Warto zaznaczyć, że wypełnienie formularza ZUS ZUA w celu zgłoszenia osoby ubezpieczonej zdrowotnie, a także społecznie jest obowiązkowe. Oprócz tego właściciel firmy, który rozpoczyna swoją działalność może też skorzystać z tak zwanej ulgi na start firmy. Polega ona na zwolnieniu z obowiązku opłacania składek na ZUS przez okres pierwszych sześciu miesięcy kalendarzowych od dnia, w którym została podjęta działalność gospodarcza. Przedsiębiorca nie może też zapomnieć o rejestracji do VAT. Takowa deklaracja złożona jest w taki sposób, żeby zarejestrować bądź zaktualizować dane w zakresie podatki od danego towaru, a także usług. Stosowny formularz zawiera także pole, które potrzebne jest do rejestracji w celu dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych. Mowa tutaj konkretniej o transakcjach w całej Unii Europejskiej.