Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Co to jest biznesplan?

7 lipca 2022 co to jest biznesplan

Wszystkie działania, na które się decydujemy w swoim życiu zazwyczaj w pierwszej kolejności musimy dokładnie przemyśleć. Jest to istotne jeśli chcemy ograniczyć możliwość niepowodzenia i zapobiec sytuacjom, na które nie będziemy mieć bezpośredniego wpływu. Dokładnie tak samo dzieje się, gdy decydujemy się na założenie własnej działalności. Wymaga ona zaplanowaniu szczegółowego planu. Co to jest biznesplan? Dlaczego się go wcześniej dokładnie opracowuje?

Zobacz także: Ciekawe pomysły na biznes

Co powinien zawierać biznesplan?

Dobrze przygotowany biznesplan w sposób przejrzysty, powinien opisywać plan na obecną, jak i przyszłą działalność gospodarczą. Zawierać powinien szczegółowy opis przedsiębiorstwa pod aspektem gospodarczym oraz finansowym, informacje odnośnie przewidywanych szans i zagrożeń, analizę finansową przedstawiającą rzetelnie szanse i zagrożenia biznesowe oraz wyliczenia finansowe – dotychczasowe (jeżeli istnieją) oraz planowane wyniki finansowe.

Zakres biznes planu bywa różnorodny i jest uzależniony od tego w jakim celu został stworzony oraz zakresu i wielkości prowadzonej działalności.

Cele biznesplanu

Biznesplan to plan powstania i rozwoju twojej przyszłej firmy. Wywiązanie się z postawionych sobie na początku celów ma doprowadzić finalnie do powodzenia planowanego przedsięwzięcia. 

Do głównych celów biznesplanu można zakwalifikować:

 • szczegółowe opisanie przedsięwzięć gospodarczych, których wykonanie zaplanowane jest w przyszłości.
 • znalezienie sposobu na wyróżnienie się na tle konkurencji i przyciągnięcie swoich potencjalnie zainteresowanych klientów.
 • udowodnienie, że przedsiębiorca posiada niezbędne umiejętności, doświadczenie i kompetencje gwarantujące powodzenie zamierzeń biznesowych.
 • pozyskanie zewnętrznych źródeł finansowania.

Należy pamiętać, że zakładanie firmy to nie tylko rejestracja wymyślonej przez siebie działalności, ale przede wszystkim jej głównymi elementami są: pomysł, planowanie, strategia i wykonanie. 

Co to jest biznesplan i od czego zacząć?

Solidne przemyślenie tego, co chcesz robić, w jaki sposób i w jakim otoczeniu będziesz rozwijać swoją działalność, to pierwszy etap, który przygotuje cię do stworzenia biznesplanu. 

Zacznij od rozpisania sobie odpowiedzi na poniższe pytania:

 1. Jaka praca będzie sprawiała ci przyjemność i co tak naprawdę chcesz robić?
 2. Co umiesz robić najlepiej?
 3. Czym będzie zajmowała się twoja firma? Czy chcesz coś produkować, sprzedawać, czy może świadczyć usługi? 
 4. Na jakim obszarze będzie działać twoja firma? Czy będzie to biznes lokalny, czy zasięg tej działalności będzie szerszy? Działasz dla klientów z okolicy, czy planujesz sprzedawać internetowo artykuły w całej Polsce lub za granicą?
 5. Jakie chcesz odnieść korzyści, a przede wszystkim ile chcesz zarabiać w pierwszych miesiącach działalności, a ile w kolejnych?
 6. Czy są jakieś niestandardowe usługi lub korzyści, które możesz zaoferować klientom?
 7. Jakie są twoje cele i w jaki sposób zamierzasz je osiągnąć? 

Następnym ważnym krokiem będzie poznanie opinii na zamysł twojej działalności od innych osób. Pozwoli ci to spojrzeć i ocenić przedsięwzięcie z innej perspektywy. Poproś, aby powiedzieli, co im się najbardziej podoba, a co wymaga zmiany. Spisz wszystkie odpowiedzi. Powodzenia!

Redakcja 24artykuly.pl

Zespół specjalistów, pragnących dzielić się swoją wiedzą, prezentuje artykuły w tematyce biznesu, finansów, pracy oraz rozwoju osobistego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Bezpieczne i nowoczesne pakowanie towarów dla e-sklepów
pracownicy firmy sprzątającej
niszczenie

Jesteś zainteresowany reklamą?

niszczenie