W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się umowa o pracę. Występują jednak różne rodzaje umowy o pracę, ale nie każda z nich gwarantuje pełne prawa pracownicze.
Zobacz także: Jak sprawdzić czy mam profil zaufany? Najprostsza metoda
Rodzaje umów o pracę
Warto zwrócić również uwagę na fakt, że każda z nich ma inny zakres, dlatego lepiej je wcześniej dobrze poznać, zanim zdecydujesz się na współpracę z daną firmą. Na samym początku pracodawcy preferują umowę o pracę na okres próbny. W tym artykule wyjaśnimy, czym cechuje się każda z umów, a także jaka jest najbardziej dogodna dla pracownika. Według art. 25 Kodeksu pracy można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje umów o pracę, czyli: umowę o pracę na czas nieokreślony, umowę o pracę na czas określony oraz umowę o pracę na okres próbny. Umowa o pracę na zastępstwo jest dodatkowo wyróżniona w ramach umowy o pracę na czas określony. Nowelizacja kodeksu pracy, która weszła w życie 22 lutego 2016 roku sprawiła, że nie ma już opcji zawarcia umowy na czas wykonania określonej pracy. Bez wątpienia umowa na czas nieokreślony to umowa bezterminowa, natomiast umowy terminowe to umowa na zastępstwo, umowa na czas określony oraz umowa na okres próbny. Jeśli strony przy zawieraniu umowy nie wskazały jej rodzaju to przyjmuje się, że została zawarta na czas nieokreślony.
Przygotowanie zawodowe
Na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego mogą być zatrudniani młodociani w wieku 15-18 lat, którzy ukończyli 8-letnią szkołę podstawową. Dodatkowo muszą oni posiadać zaświadczenie lekarskie, że dana praca nie ma negatywnego wpływu na ich zdrowie. Maksymalnie na trzy miesiące można zawrzeć umowę o pracę na okres próbny. Pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę na okres próbny ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, zwolnienia chorobowego, a nawet urlopu wypoczynkowego. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że taka umowa zabezpiecza również kobiety w ciąży. Pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy do końca ciąży, jeżeli normalnie umowa rozwiązałaby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży.
Urlop macierzyński
Zatrudniona kobieta nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, ale za to ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Należy pamiętać, że z młodocianym niestety nie można zawrzeć umowy na okres próbny. W treści umowy o pracę na czas określony powinien być wskazany termin jej rozwiązania, ponieważ jest to umowa terminowa. Między tym samym pracownikiem i pracodawcą umowa o pracę na czas określony może być zawierana maksimum trzy razy przez 33 miesiące. Warto dodać, że następna umowa musi być już na czas nieokreślony. W ramach takiej umowy pracownik nabywa oczywiście prawo do urlopu wypoczynkowego, bezpłatnej opieki zdrowotnej oraz zwolnienia chorobowego. Kobiety w ciąży również są chronione umową o pracę na czas określony. Jeśli pracodawca planuje zastąpić nieobecnego pracownika to stosuje umowę o pracę na zastępstwo. Umowa na zastępstwo dotyczy tego samego stanowiska, na którym przebywał pracownik nieobecny. Umowa o pracę na zastępstwo może być zawierana więcej niż 3 razy, a do tego nie przekształca się w umowę o pracę na czas nieokreślony. Taka umowa niestety nie chroni kobiet w ciąży, więc pracodawca nie ma obowiązku przedłużania umowy do dnia porodu.