Zaparcia i ich przyczyny

zaparcia
  • Sharebar

 Zaparcia to stan, który może powodować dyskomfort życiu i mieć wpływ na jakość naszego funkcjonowania. Możemy o nich mówić kiedy wypróżniamy się rzadziej niż raz na trzy dni. Mogą one występować w okresie ciąży jak również być konsekwencją choroby jelit lub zażywanych środków farmaceutycznych.

Nasze jelito jest bardzo wrażliwym narządem i tak naprawdę różne czynniki mogą spowodować, że mamy kłopoty z zaparciami. Może nastąpić chwilowe spowolnienie ich pracy lub zatrzymanie prawidłowej perystaltyki. Przyczyną zaparć może być zmiana stylu życia np. wyjazd, urlop. Powodem zaparć w ciąży i w okresie menopauzy mogą być hormony. Bywa i tak, że zaparcia są spowodowane fizycznym zablokowaniem jelit. Kiedy mamy ostry stan zaparciowy zazwyczaj mija w ciągu kilku dni. Przewlekłe zaparcia trwające dłużej niż dwa tygodnie , których nie da się wyleczyć domowymi sposobami wymagają konsultacji z lekarzem. Przewlekłe zaparcie mogą być spowodowane różnymi chorobami.

Niektóre leki stosowane regularnie w niektórych schorzeniach mogą również wpływać na spowolnienie naturalnej czynności jelit. Jeżeli więc skonsultujemy się z lekarzem może on zalecić inny środek, który nie będzie powodował problemów z wypróżnianiem. Istotne jest, aby odpowiednio rozpoznać przyczynę naszych zaparć i wtedy wspólnie z lekarzem określić najlepszy sposób leczenia. Oprócz stosowania środków farmaceutycznych w leczeniu zaparć konieczna jest odpowiednia dieta. Należy w niej unikać chudego twarogu. Produkty, które zawierają dużo białka sprzyjają problemom z wypróżnianiem. Nie powinno się również jeść białej kapusty, słodkiej, gotowanej, smażonej cebuli rzodkiewek, porów, rzepy, szczypiorku, grochu, fasoli, soi, grzybów, ogórków- zwłaszcza surowych. Te składniki mogą pogarszać nasz problem, ponieważ są ciężkostrawne. Mogą wywoływać wzdęcia i zaparcia. Zalecane jest uzupełnianie diety przy problemach z wypróżnieniem o błonnik. On pod wpływem wody pęcznieje w naszym brzuchu i ułatwia oczyszczenie wspomagając naturalną pracę jelit.

Im szybciej rozpoczniesz leczenie zaparć jeżeli masz z nimi problemy tym szybciej poprawisz swój komfort życia i unikniesz dolegliwości jelitowych.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Błonnik i zaparcia
  2. Łysienie oraz jego rodzaje i przyczyny
  3. Przyczyny powstawania upławów
  4. Przyczyny pojawiania się wągrów na skórze
  5. Przyczyny depresji i jej leczenie
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.