Wszystko na temat aparatów ortodontycznych

  • Sharebar

Aparat ortodontycznyPowodem powstawania wad zgryzu nie są jedynie złe nawyki mające swoje źródła w okresie dzieciństwa, ale również czynniki genetyczne. Jednak w czasach tak zaawansowanej stomatologii, każdy lekarz ortodonta jest w stanie pomóc przywrócić piękny zgryz zarówno dla samej estetyki jak i ze względów zdrowotnych. Nowoczesne aparaty ortodontyczne doskonale korygują wszelkiego rodzaju wady zgryzu zarówno u dzieci jak i osób dorosłych, a na ich noszenie decydują się nawet celebryci znani z ekranu telewizyjnego czy gazet.

Kiedy należy udać się do ortodonty?

O prawidłowy zgryz należy zadbać już u najmłodszego dziecka. Najczęściej w wieku sześciu lat zaczynają się u dziecka wyżynać zęby stałe. Wówczas lekarz stomatolog ma już podstawy do stwierdzenia czy konieczna jest wizyta w poradni ortodontycznej. W przypadku pojawienia się u dziecka wad związanych z prawidłowym kształtowaniem się szczęki to wiek dziesięciu lat jest odpowiednim momentem na zabiegi związane z wyrównaniem jego proporcji. Wyrównywanie samych zębów następuje dopiero w momencie gdy w szczęce dziecka pojawią się wszystkie zęby stałe czyli około dwunastego do czternastego roku życia. Korekcji zębów może również poddać się osoba dorosła jednak w takim przypadku czas osiągnięcia dobrych efektów znacznie się wydłuża.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Rodzaj aparatu dentystycznego dobierany jest w zależności od wieku dziecka oraz efektu korekcji jaką ma zapewnić. Ruchome aparaty najczęściej stosowane są u dzieci, w których uzębieniu występują jeszcze zęby mleczne. Jego zadaniem jest przede wszystkim korygowanie szczęki. Aparat stały stosowany jest jedynie w przypadku zębów stałych. Jego zastosowanie koryguje zarówno wady związane z budową szczęki jak i samych zębów.

Zabiegi dentystyczne przed założeniem aparatu

Dentysta przed zaleceniem założenia aparatu ortodontycznego musi w pierwszej kolejności przeprowadzić kompletne leczenie zajętych przez próchnicę zębów. Następnie ortodonta wykonuje zdjęcie rentgenowskie i w oparciu o ułożenie uzębienia w stosunku do czaszki i wycisku szczęki zleca wykonanie aparatu oraz ustala plan całego leczenia. Zabieg zakładania aparatu jest niebolesny ale kilka dni pacjent może odczuwać dyskomfort i lekki ból podczas gryzienia. Leczenie trwa przeciętnie około dwóch lat. Po tym okresie dla zachowania uzyskanego efektu ortodonta zaleca jeszcze noszenie aparatu retencyjnego.

Higiena jamy ustnej

Noszenie stałego aparatu dentystycznego wymaga regularnej i bardzo dokładnej higieny. Nie wystarczy jedynie klasyczna szczoteczka do zębów, ale przydadzą się również specjalne wyciorki i nici dentystyczne, które pozwolą usunąć resztki jedzenia po każdym posiłku.

Autor:
Galeria Uśmiechu – stomatolog Częstochowa

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Wszystko na temat systemów dociepleń i tynków
  2. Wybielanie zębów – metody
  3. Piękny biały i zdrowy uśmiech
  4. Kilka ważnych słów na temat połogu
  5. ABC implantów zębowych
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.