Wpływ kawy na organizm

kawa
  • Sharebar

 Kawa to znany od tysięcy lat i lubiany napój. Pochodzi z Afryki. Pierwsi zaczęli pić kawę Arabowie w szóstym wieku naszej ery. Obecnie toczą się wśród naukowców liczne dyskusje na temat wpływu kawy na ludzki organizm. Ten temat wzbudza wielu kontrowersji.

Kawa ma działanie pobudzające za sprawą zawartej w niej kofeinie. Ona jest odpowiedzialna za rozszerzenie naczyń krwionośnych oskrzeli. Dzięki temu nasz organizm lepiej się dotlenia. Kofeina działa tak na nasz mózg, że blokuje receptory, które informują nas o potrzebie snu. Dzięki temu nie odczuwamy zmęczenia a nasz organizm jest lepiej dotleniony. Zwiększa się również krążenie mózgowe i nasza zdolność do koncentracji. Picie kawy zmniejsza ryzyko występowania nowotworu wątroby. Dzieje się tak w wyniku zawartości w niej kwasu chlorogenowego. Dzięki brązowemu napojowi nasza wątroba jest dobrze chroniona przed uszkodzeniem. Dzięki kawie możemy uchronić się przed nowotworem. Zawiera dużą ilość utleniaczy a nasz organizm wchłania je do jelita grubego i pęcherza. Dzięki temu można zapobiec niszczeniu jego ścian przez wolne rodniki. Kawa ma też działanie moczopędne. Zmniejsza się więc ryzyko raka pęcherza bo szkodliwe substancje są wypłukiwane z organizmu i wydalane z moczem. Znane jest również działanie antyalergiczne kawy. Dzięki niej zmniejsza się ilość histaminy wydzielanej przez nasz organizm.

Kofeina zapobiega atakom alergii i zmniejsza ich skutki. Ostatnio naukowcy odkryli, że regularne picie kawy redukuje ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona. Dzięki niej naczynia krwionośne w mózgu są stymulowane a do komórek nerwowych dociera więcej tlenu oraz substancji odżywiających je. Kofeina zawarta w „małej czarnej” jest niewskazana dla osób, które chorują na nadciśnienie, arytmie serca, refluks żołądkowo-przełykowy, jaskrę, wrzody, nieżyt żołądka.

Nie wskazane jest również picie kawy u ludzi, którzy mają nerwice, zaburzenia emocjonalne lub choroby psychiczne. Nie ma jeszcze badań na temat wpływu kawy na kobiety w ciąży, jednak lekarze w ramach profilaktyki odradzają kobietom ciężarnym picie kawy.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Wpływ kawy i herbaty na nasze zdrowie
  2. Ekspresy do kawy
  3. Czy kawa może nam zaszkodzić?
  4. Łyk historii – ekspres do kawy
  5. Uroki ekspresów ciśnieniowych
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.