Wpływ ekstraktów roślinnych skórę

  • Sharebar

Kosmetyka to niezwykle dynamiczna dziedzina, w której niemal nieustannie pojawiają się nowe metody, których celem jest poprawienie wyglądu skóry. Ostatnimi czasy widać jednak tendencję do powrotu do źródeł, czyli zastosowaniu substancji występujących w sposób naturalny w roślinach. Czy ekstrakty roślinne mogą konkurować ze związkami wytworzonymi sztucznie w nowoczesnych laboratoriach?

Najpierw trzeba jednak odpowiedzieć na pytanie, czym w ogóle są ekstrakty roślinne. Otóż są to wyciągi, które pozyskuje się z najróżniejszych części roślin, czyli korzeni, liści, łodyg, czy nawet kory. To, która część rośliny posiada cenne w zastosowaniach kosmetycznych właściwości zależy przed wszystkim od tego jakiego jest gatunku. W roślinach znaleźć można naprawdę szerokie spektrum substancji, których oddziaływanie na skórę jest nie do przecenienia. Są to przede wszystkim witaminy, minerały, przeciwutleniacze, olejki, garbniki – tak naprawdę wymienienie wszystkich substancji, które się w nich zawierają zajęłoby wiele czasu. Przejdźmy więc teraz do tego jaki wpływ wywierają te substancje na skórę. Również i tutaj można odnaleźć całkiem pokaźną listę rzeczy, które są powodowane właśnie przez ekstrakty roślinne.   Otóż wygładzają one skórę, zwiększają jej naprężenie i poprawiają elastyczność, opóźniają proces starzenia, są również filtrem ograniczającym szkodliwy wpływ na skórę promieniowania ultrafioletowego. Łagodzą także podrażnienia, czy też ograniczają widoczność niedoskonałości skórnych różnego rodzaju, jak chociażby blizny, czy plamy pigmentacyjne. Wyciągi z roślin są na tyle silne, że mogą nawet oddziaływać dezynfekująco.

Poza działaniem na skórę ekstrakty roślinne stosuje się także na przykład do paznokci (zmniejszają ich łamliwość) i włosów (ograniczenie wypadania, łamliwości oraz przetłuszczania się). W tym przypadku stosuje się najczęściej wyciągi z takich roślin jak skrzyp polny, pokrzywa, czy czarna rzodkiew. Z najbardziej znanych roślin, które mają zbawienny wpływ na skórę można wymienić kasztanowiec, aloes, algi, lukrecję, głóg, zieloną herbatę, nagietek, rumianek, arnikę. Tak naprawdę jest tylko niewielki ułamek wszystkich roślin, które stosowane są w kosmetyce, ale ich wymienienie znacznie przekroczyłoby ramy tego artykułu.

Odpowiadając na pytanie postawione we wstępie łatwo stwierdzić, że ekstrakty roślinne mogą być dobrą alternatywą dla substancji wytworzonych w sposób sztuczny, tym bardziej, ze cechują się one zdecydowanie lepszą przyswajalnością przez organizm ze względu na budowę zbliżoną do budowy związków występujących naturalnie w ludzkim organizmie.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Wpływ ekstraktów roślinnych skórę, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Ekstrakty roślinne.
  2. Ekstrakty roślinne.
  3. Krem rozjaśniający skórę
  4. Sauny fińskie i ich wpływ na zdrowie
  5. Wpływ kawy na organizm
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.