Szkolenie BHP dla każdego?

 • Sharebar

Przed rozpoczęciem pracy zazwyczaj pracodawca wymaga od pracownika przejścia szkolenia BHP. Wiele osób dziwi się przystępując do szkolenia, ponieważ u poprzednich pracodawców nie musieli uczestniczyć w tego typu zajęciach.

Obowiązkowe czy też nie 

BHP

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek przeprowadzenia szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników. Takie zajęcia powinny obejmować:

 • Szkolenie wstępne ogólne, czyli „instruktaż ogólny”,
 • Szkolenie wstępne na stanowisku pracy, czyli „instruktaż stanowiskowy”.

Takie zajęcia są konieczne, zwłaszcza dla nowozatrudnionych pracowników. Przekazywana wiedza oraz praktyczne umiejętności, dotyczące BHP na danym stanowisku, mogą być bezcenne.

W jakim celu przeprowadza się takie szkolenie

Wielu przedsiębiorców nie przeprowadza zajęć z zakresu BHP, ponieważ uważa, że to strata czasu. Tymczasem zachowanie podstawowych zasad BHP może zapobiec wypadkom w pracy. Pracownik, który pracuje w naszym przedsiębiorstwie, powinien wiedzieć, na jakie zagrożenia jest narażony. Powinien więc zostać poinformowany o:

 • ryzyku zawodowym, jakie jest związane z wykonywaniem pracy na danym stanowisku;
 • czynnikach środowiska pracy, jakie występują w miejscu pracy pracownika;
 • sposobach ochrony w sytuacjach awaryjnych;
 • regulaminie pracy;
 • warunki bezpiecznego wykonywania pracy;
 • zasadach pierwszej pomocy.

Pracownik, który zapoznał się z powyższymi elementami, zobowiązany jest do potwierdzenia tego na piśmie. Pracodawca natomiast, kartę szkolenia BHP powinien zamieścić w dokumentacji i zachować do ewentualnej kontroli.

Szkolenie BHP, zwłaszcza na stanowiskach wykonawczych w przedsiębiorstwach przemysłowych, jest konieczne. Przedsiębiorca jest zobowiązany do przeprowadzenia odpowiednich zajęć dla pracowników oraz uświadomienie im ewentualnych zagrożeń związanych z ryzykiem wykonywania pracy na danym stanowisku.

 Źródło: https://e-specjalistabhp.pl/artykuly/news,89,czy-wstepne-szkolenie-bhp-musza-przechodzic-wszyscy-pracownicy.html

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Szkolenie BHP dla każdego?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

 1. Kwalifikacje szkoleniowca BHP
 2. Prawidłowa organizacja szkolenia BHP
 3. Odzież robocza jest wymagana przez bhp
 4. Szkolenia BHP i odzież robocza
 5. Komu zlecić szkolenia bhp?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.