Szkolenia z pierwszej pomocy – gdzie szukać?

  • Sharebar

 Dosyć ciekawym zagadnieniem i coraz bardziej popularnym jest tematyka szkoleń z pierwszej pomocy. Wiadomo, że wiedza, którą przyswoiliśmy sobie w liceach jest bardzo ulotna. Kto tak naprawdę pamięta to, czego uczył się ponad 15 czy 20 lat temu? Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej firm, które zajmują się organizacją szkoleń z pierwszej pomocy. To bardzo ważne, z tego względu, że każdy z nam może być świadkiem wypadku, w którym konieczne będzie udzielenie pierwszej pomocy. Wiedza i umiejętności jak jej udzielić jest w tym momencie na wagę złota.

Każdego dnia w wielu miejscach Polski dochodzi do wypadków, często do tragicznych w skutkach. W takiej sytuacji to od przypadkowych świadków wypadku zależy wezwanie pomocy, lecz zanim to się zrobi trzeba umieć ocenić stan poszkodowanego, a jeśli wymaga tego konieczność udzielić tzw. pierwszej pomocy. W czasie kursu na prawo jazdy prowadzone są odpowiednie szkolenia, lecz trzeba przyznać rację, że wiedza, której się nie używa zwyczajnie zanika. Dobrze jest więc co pewien czas, kilka lat odbyć szkolenia z pierwszej pomocy, aby móc odświeżyć swoją wiedzę, a często też zdobyć nowe umiejętności.

Warto nadmienić, że niemal w każdym mieście prowadzone są tego typu usługi. Specjalizują się w tym firmy i instytucje. Przeważnie obszarem działalności firmy organizującej szkolenia z pierwszej pomocy nie jest jedno województwo, a nawet kilka. Przyglądając się jednej z firm zauważyliśmy, że ta działa na obszarze aż 4 miast: Gorzów Wielkopolski, Poznań, Gdańsk, Szczecin. Sytuacja ta w pewnym sensie pokazuje nam z czym mamy do czynienia, a więc małym popytem na tego typu usługi. Dlatego też jeszcze goręcej zachęcamy do uczestnictwa w szkoleniach!

Jak powinno wyglądać szkolenie z pierwszej pomocy? Właściwie przeprowadzone szkolenie z pierwszej pomocy powinno trwać do 8 godzin lekcyjnych, przy czym najczęściej plan szkolenia dzieli się na dwie części: Teoretycznej oraz Praktycznej.

W części teoretycznej, która najczęściej odbywa się przy pomocy prezentacji szkoleniowej uczestniczy poznają prawne uwarunkowani, które określają zasady udzielania pierwszej pomocy. Czym jest łańcuch przeżycia, sposób przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, przy czym inaczej wykonuje się ją u dzieci oraz osób dorosłych. Odpowiednio przygotowane firmy prezentują i instruują jak stosować automatyczny defibrylator, jak zachowywać się w przypadku zachłyśnięć i zadławień itp.

Po części teoretycznej przychodzi pora na część praktyczną. Dla tych, który lubią działać a nie lubią słuchać ta część jest najciekawsza. To właśnie w tym miejscu musimy umieć wykorzystać wiedzę zdobytą wcześniej. Pierwszym etapem jest ocena stanu poszkodowanego, czy jest przytomny lub czy stracił przytomność. Jeśli jest przytomny czy reaguje na bodźce, co go boli itp. Jest to niezwykle ważna część, ponieważ od tego momentu zależą nasze dalsze działania. Jeśli osoba jest przytomna i da się z nią w miarę porozumieć do nas należy tylko monitorowanie jej stanu do przyjazdu uprzednio wezwanej karetki. Sytuacja komplikuje się gdy osoba jest nieprzytomna i nie wyczuwamy pulsu i oddechu, w tym miejscu należy przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Czy wiemy jak to zrobić? Całość szkolenia powinna trwać około 8 godzin.

Zachęcamy do uczestnictwa w szkoleniach z pierwszej pomocy. Sięgniemy w tym miejscu do naszego dzieciństwa, gdy marzyliśmy o tym, aby zostać super bohaterem, ratującym wszystkich. Czy nie o to nam chodziło? W takim razie nie zwlekajmy dłużej! Bohaterem nie zostaniemy remontując dom, ale ratując czyjeś życie, gdy wymaga tego sytuacja, wówczas tylko my będziemy wiedzieć jak pomóc.

 

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 3.7/5 (3 oddanych głosów)
Szkolenia z pierwszej pomocy - gdzie szukać?, 3.7 out of 5 based on 3 ratings

Podobne wpisy:

  1. Gdzie szukać pracy
  2. Gdzie szukać noclegu w miastach?
  3. Gdzie szukać dobrych gadżetów promocyjnych?
  4. Gdzie szukać wiadomości?
  5. Gdzie skorzystać z pomocy prawnej?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.