Sportowa odzież nasza codzienna

  • Sharebar

W historii ubioru dość często mamy do czynienia z adaptacją pewnych elementów przez masy. Trendy mogą pochodzić ze strojów roboczych, wyszukanej mody haute couture czy tradycyjnych strojów ludowych. Czasami trafiają jednak do nas bezpośrednio z boisk, zobaczmy skąd takie inspiracje.

Rola

Adaptowanie strojów sportowych jest o tyle interesujące, że pierwotnie dyscypliny uprawiano w jak najwygodniejszych ubraniach codziennych. Instytucja specjalnego przebrania do aktywności fizycznej jest młoda, a ponieważ początkowo na takie rozrywki stać było tylko najbogatszych, w większości były to „użytkowe” wersje dość eleganckich strojów. Ludzie prości nie zakładali odmiennych ubrań, jednak z czasem najbardziej powszechne ubiory sportowe zaczynały zyskiwać popularność.

Snobistyczne korzenie

Jednym z takich ubiorów jest koszula typu polo, która zwana jest także tenisową lub golfową. Po samej nazwie możemy zauważyć, że są to dyscypliny bogatszych części społeczeństwa, a wywodzi się z XIX zwyczaju zakładania koszul z podwiniętymi rękawami do gry. Pierwszym, który złamał ten zwyczaj był francuski tenisista Rene Lacoste, który w 1926 podczas U.S. Open wystąpił w bawełnianej koszulce z kołnierzem i krótkim rękawem. Od 1927 Francuz zaczął grać z wyszytym krokodylkiem na prawej stronie, stąd wzięło się logo marki, która spopularyzowała ten ubiór na całym świecie.

Podobne pochodzenie mają buty zwane w Polsce, słusznie zresztą, tenisówkami. Pierwotnie były nazywane „Pllimsollami” na cześć linii, które przypominały te narysowane na burtach statków i używane były przez graczy krykieta oraz tenisa w Wielkiej Brytanii. Pod koniec XIX wieku trafiły do USA, gdzie zyskały miano „sneakers” – trampek. Polska etymologia słowa wiele wywołuje słuszne skojarzenia, ponieważ były noszone przez niziny społeczne.

Sporty masowe

Demokratyzacja sportu przyniosła kolejne fale popularyzowania specjalistycznej odzieży w życiu codziennym. Taka sytuacja miała po wprowadzeniu nowego modelu czapek dla graczy baseballa w latach 40. XX wieku. Sztywny daszek skutecznie chronił przed słońcem, dlatego z miejsca stał się atrybutem ludzi pracy. Kolejną fala, choć dość ograniczoną do Stanów Zjednoczonych, była popularność „strojów” surferskich i skejtowskich. Wysokie trampki zastępowano płaskim obuwiem na miękkiej podeszwie, a firmy jak Vans czy Fila zaczęły zyskiwać na popularności.

Największy boom miał jednak miejsce po otwarciu globalnych rynków roku 1989. Wówczas buty Jordana, koszulki klubów piłkarskich i dresy na stałe zagościły w naszych szafach, często nie mając nic wspólnego z wyczynem sportowym.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Sportowa odzież nasza codzienna, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Odpowiednio dobrana odzież sportowa
  2. Co dobrze utrwali naszą fryzurę?
  3. Komunikacja miejska – codzienna przygoda
  4. Nasza przygoda z kotami rasowymi…
  5. Nasza Klasa
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.