Specyfika ultrasonografii

  • Sharebar

Ultrasonograf to nieocenione urządzenie diagnostyczne, mające zastosowania w wielu dziedzinach medycyny. W trakcie nieinwazyjnego i bezbolesnego badania można diagnozować wiele poważnych schorzeń w organizmie człowieka.

Ultrasonograf pozwala obrazować narządy oraz tkanki w ciele ludzkim w czasie rzeczywistym. Daje to duże możliwości identyfikacji patologicznych zmian z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych, które są emitowane przez urządzenie. Fale powracają pod postacią echa, mierzeniu podlega czas powrotu oraz intensywność fal, wynik w postaci dwuwymiarowego obrazu prezentowany jest na ekranie ultrasonografu.

Samo urządzenie, nawet najnowocześniejsze i najbardziej precyzyjne nie wystarczy do postawienia dobrej diagnozy pacjentowi. Konieczny jest świetnie przeszklony personel medyczny, który potrafi obsłużyć USG i dobrze odczytać prezentowany wynik. Tylko takie połączenie daje nadzieję na właściwą diagnozę. Więcej na ten temat tutaj.

USG jest badaniem podstawowym, wykonywanym w pierwszej kolejności w razie dolegliwości zwłaszcza w jamie brzusznej. Natomiast dalsze specjalistyczne diagnozowanie realizowane jest z użyciem rezonansu magnetycznego bądź tomografu komputerowego.

USG wykonywane jest w różnorodnych specjalizacjach medycznych, wśród których najważniejsze to:

- gastroenterologia (diagnostyka narządów wewnętrznych, takich jak trzustka, jelita, wątroba, śledziona).
- otolaryngologia (diagnostyka tarczycy, ucha, ślinianek).
- urologia (diagnostyka układu moczowego, np. kamieni w moczowodach).
- ginekologia (diagnostyka płodu, badanie piersi).
- kardiologia (np. obrazowanie kurczliwości serca).

Badanie ultrasonograficzne pozwala także ocenić stan aorty brzusznej, naczyń żylnych i tętniczych, mięśni, węzłów chłonnych, jąder itd.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Specyfika pracy biur księgowych
  2. Specyfika hurtowni odzieżowych
  3. Specyfika lakierowania proszkowego
  4. Specyfika Łódzkiej branży przeprowadzkowej
  5. Rodzaje i specyfika Assessment Center
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.