Skoczyło ci ciśnienie?

  • Sharebar

Nadciśnienie tętnicze bywa nazywane „cichym zabójcą XXI wieku”. Nie ma w tym cienia przesady, bowiem utrzymujące się przez wiele lat zbyt wysokie ciśnienie, może prowadzić do niebezpiecznych dla  życia powikłań, na czele z zawałem serca i udarem mózgu. Choć nasze społeczeństwo zdaje sobie sprawę z realnego zagrożenia chorobami kardiologicznymi, szacuje się, że na nadciśnienie choruje już co trzeci Polak.

Zła dieta, brak ruchu, otyłość, stres, nadmierne spożycie soli i palenie papierosów to główne czynniki powodujące problemy z ciśnieniem. Niestety, nie tak łatwo je wyeliminować, mimo że mamy na nie wpływ. Tymczasem liczba zachorowań z roku na rok rośnie, a wielu pacjentów dowiaduje się o przewlekłym nadciśnieniu dopiero przy okazji zdiagnozowania choroby niedokrwiennej serca, a nawet zawału. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż mimo wielu kampanii społecznych i rosnącej świadomości zdrowotnej Polaków, wciąż niechętnie poddajemy się badaniom kontrolnym. Poza tym, nadciśnienie „nie boli” i nie daje jednoznacznych objawów. Do lekarza zgłaszamy się najwcześniej wtedy, gdy niepokoją nas trudne do zbagatelizowania symptomy jak: kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej, bóle głowy i duszności. Pamiętajmy jednak, że nadciśnienie przez wiele lat może szkodzić nam w ukryciu i przebiegać niemal bezobjawowo. Dlatego tak ważne jest poddawanie się regularnym badaniom lekarskim i samodzielny pomiar ciśnienia  w domu, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka (otyłość brzuszna, palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu, predyspozycje rodzinne, wiek powyżej 65 lat). Dodatkowym bodźcem do skontrolowania ciśnienia krwi mogą być rozmaite objawy np. złe samopoczucie, nadpobudliwość, osłabienie i zawroty głowy, szumy uszne, kłopoty ze wzrokiem, zaczerwienienie oczu spowodowane pękającymi naczynkami, zaczerwienienie twarzy, szyi i dekoltu, potliwość i krwawienia z nosa.

Nadciśnienie rozpoznaje się po uzyskaniu wyniku powyżej 139/89 mmHg w przynajmniej trzech pomiarach wykonanych w odstępach czasowych i na każdej z rąk. W niektórych przypadkach zaleca się wykonanie dobowego monitorowania ciśnienia przy pomocy specjalistycznej aparatury. Pacjenci, u których wystąpiło podejrzenie nadciśnienia lub jego potwierdzenie, powinni też samodzielnie badać ciśnienie w domu odpowiednim aparatem.  Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych modeli ciśnieniomierzy, których podział przedstawia się następująco:

- ciśnieniomierze zegarowe: są tanie i popularne. Pomiar wymaga umiejętności posługiwania się słuchawkami lekarskimi i odczytania wyniku na manometrze.

- ciśnieniomierze rtęciowe: są dość drogie, ale bardzo precyzyjne i niezawodne. Wymagają użycia słuchawki,  zazwyczaj stosuje się je w przychodniach i szpitalach, jednak ze względu na przepisy unijne zostaną wycofane z użycia.

ciśnieniomierze automatyczne : biorąc pod uwagę miejsce zakładania mankietu rozróżniamy naramienne i nadgarstkowe, a ze względu na sposób obsługi, dzielimy je na w pełni automatyczne i półautomatyczne.  Są droższe niż ciśnieniomierze mechaniczne, jednak proste i wygodne w użytkowaniu.

Aby wyniki były miarodajne, pomiar powinien być wykonywany po 10 minutowym odpoczynku, co najmniej pół godziny od wypicia napoju z kofeiną lub wypalenia papierosa, w pozycji siedzącej lub leżącej. Mankiet zakładamy na lewym lub prawym przedramieniu, najlepiej na wysokości serca. Ręka powinna być odsłonięta i pozbawiona uciskających elementów odzieży, bransoletek i zegarków. Wynik należy zapisywać w zeszycie, niektóre modele automatycznych ciśnieniomierzy posiadają też pojemną pamięć na  kilkadziesiąt ostatnich pomiarów. Prowadzenie regularnej obserwacji ciśnienia pomoże nam kontrolować stan  zdrowia, ułatwi też naszemu lekarzowi zaordynowanie odpowiedniej terapii.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Koenzym Q10 calivita
  2. Nowe typy lamp w oświetleniu przemysłowym
  3. Wyjaśniamy czym jest badanie USG 3d
  4. Co przygotować na śniadanie?
  5. Wybór perfum – czym się kierować?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.