Rodzaje poduszek ortopedycznych

 • Sharebar

Stosowanie poduszek ortopedycznych zapewnia dużo większy komfort snu oraz posiada lecznicze działanie. Podczas całego życia na sen przypada jego ok. 1/3 długości. Warto zatem pomyśleć o przeznaczeniu tego czasu na zdrowy i leczniczy sen zachowując przy tym bezpieczną i optymalną pozycję dla kręgosłupa. Istotą poduszki ortopedycznej do spania jest podparcie odcinka szyjnego do takiego poziomu, w którym zostaną odciążone kręgi szyjne oraz rozluźnione mięśnie dookoła karku i ramion. Wykonane mogą być zarówno z włókien, pianki, jak i materiału przybierającego kształt korpusu osoby na nim leżącej.

Podstawowe odmiany poduszek ortopedycznych:

 • Poduszki wspierające kręgosłup – są typem, który używa się w celu wsparcia odcinka szyjnego podczas snu.
 • Poduszki ortopedyczne z gryki – w ich środku znajdują się łuski gryki. Są dość twarde, a z tego powodu zapewniają optymalne ułożenie kręgosłupa. Za sprawą dość plastycznego kształtu bez problemu dopasowują się do kształtu szyi, głowy i ramion.
 • Poduszki przeznaczone dla ciała – to typ najbardziej uniwersalny. Pomagają w odpowiednim ułożeniu zarówno dolnej części pleców, ramion, szyi, jak i nóg oraz kolan. Z powodzeniem zastępują pozostałe typy poduszek. Stosując je podczas spania w pozycji bocznej odczuwalny jest pełen komfort.
 • Poduszki ortopedyczne nożne (kolanowe) – sama nazwa jest już w stanie zasugerować, że w głównej mierze korzysta się z nich kładąc pod kolana. Dzięki temu podnoszona jest dolna część ciała. Przekłada się to na utrzymywanie prawidłowego układu ciała podczas spania na boku.
 • Poduszki podpierające lędźwie – są w kształcie półksiężyca, a aplikuje się je w momencie chęci stabilizowania dolnej części pleców. Podczas siedzenia pomagają w utrzymywaniu prawidłowej postawy. Używając je można uzyskać ulgę dla bólów w odcinku lędźwiowym.
 • Poduszki klinowe – tego typu produkty są trójkątne. Dbają o odpowiednie nachylenie ciała w przypadku ukośnej pozycji. Mimo posiadania przez nie miana poduszek uniwersalnych najczęściej stosowane są do zmniejszenia objawów refluksu.
 • Poduszki ortopedyczne turystyczne – z założenia powstają dla osób podróżujących. Od tego m.in.. powstała ich nazwa. Zazwyczaj korzysta się z nich w aucie, biurze lub nawet samolocie. Zaprojektowane zostały w kształcie podkowy. Za zadanie mają utrzymywać kark w odpowiedniej pozycji.
 • Poduszki konturowe – podstawowy typ poduszek ortopedycznych. Przeznaczone są do spania, podczas którego łagodzą ból szyi, karku (także niwelując uczucie jego sztywności), barku, głowy. Przyczyniają się do zmniejszania objawów chrapania, bezdechu sennego i niedrożności dróg oddechowych.

Jak widać, rodzajów jest sporo. Wybór odpowiedniego produktu może nie być najłatwiejszy. Warto skonsultować się z odpowiednim lekarzem, który pomoże w doborze najlepszego wariantu. Pod uwagę należy wziąć przyczynę dolegliwości oraz to, w jakich momentach będzie stosowana.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

 1. Poduszki ortopedyczne i ich walory
 2. Poduszki do spania na boku
 3. Zakup poduszki ortopedycznej
 4. Naturalne poduszki do spania
 5. Poduszki do medytacji
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.