Rodzaje leczenia nowotworu trzustki

  • Sharebar

 

Rak trzustki jest bardzo niebezpieczną dla zdrowia i życia chorobą. Bardzo długo nie daje żadnych konkretnych objawów a gdy one się zaczynają i pacjent zgłasza się do lekarza jest najczęściej za późno na wyleczenie.

Możliwe formy leczenie nowotworu trzustki to leczenie chirurgiczne w początkowej fazie kiedy guz jest możliwy do wycięcia i leczenie paliatywne, aby przedłużyć życie chorego i poprawić jego jakość. Jeżeli osoba chora zdecyduje się na zabieg operacyjny i lekarz podejmie się takiego leczenia trzeba mieć świadomość, że jest on dość skomplikowany i może doprowadzić do wielu powikłań. Operacja jest dość skomplikowana, ponieważ w pobliżu trzustki znajdują się ważne narządy i struktury naszego organizmu jak żyła wrotna centralna, główna tętnica. Najlepiej, aby zabieg przeprowadzał doświadczony lekarz. Wycięcie nowotworu trzustki jest możliwe niestety tylko u około dwudziestu procent pacjentów. W pozostałych przypadkach ma on zbyt zaawansowaną formę. Lekarz musi podjąć decyzję o tym czy stan pacjenta pozwala na wykonanie takiego zabiegu. W Polsce możliwa jest operacja, która polega na całkowitym, albo tylko częściowym wycięciu trzustki razem z guzem.

Rak trzustki może powodować nacieki do różnych struktur np. węzłów chłonnych. W wyniku tego szanse chorego na wyleczenie maleją. W takich przypadkach przeprowadza się zabieg paliatywny. Ma on na celu zlikwidowanie części objawów oraz poprawę stanu chorego oraz jego jakości życia. W czasie takiego zabiegu dokonuje się zespolenia dróg żółciowych oraz jelita dzięki czemu możliwy jest odpływ żółci z wątroby do jelita. Jest to konieczne, ponieważ kiedy guz trzustki jest duży nie żółć nie może odpływać w sposób naturalny.

Kolejnym zabiegiem jaki można wykonać w leczeniu paliatywnym jest połączenie żołądka z poza dwunastniczym fragmentem jelita cienkiego. Dzięki temu możliwe jest lepsze przechodzenie pokarmu do innych części przewodu pokarmowego. Omija się również w ten sposób dwunastnicę, która jest zablokowana przez guz.

W przypadku kiedy stan chorego jest zły można odciążyć jego drogi żółciowe dzięki ich protezie. Wykonuje się to drogą endoskopową do światła stentów. Są one metalowe samosprężalne albo plastikowe. Dzięki temu odpływ żółci jest prawidłowy. Chory pozbywa się żółtaczki mechanicznej, która pojawia się w wyniku zamknięcia drogi odpływu żółci. Dzięki temu nie jest konieczny zabieg operacyjny, który mógłby być dużym obciążenie dla organizmu osoby chorej.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.