Objawy choroby tarczycy

  • Sharebar

Choroby tarczycy zaliczane są do powszechnych chorób, niektóre z nich nawet do przewlekłych i nieuleczalnych (jak niedoczynność tarczycy). Za ich powstawanie winą obarcza się głównie czynniki genetycznie (może być dziedziczona, na przykład w przypadku choroby Hashimoto czy Gravesa – Basedowa), przyjmowanie leków z powodu innych dolegliwości czy upośledzenie tego gruczołu (zazwyczaj u nowo narodzonych dzieci).

Prawidłowa praca tarczycy odpowiada za sprawne funkcjonowanie całego organizmu. Wpływa na metabolizm, który z kolei działa na pracę serca, układu nerwowego, kostnego, mięśniowego, pokarmowego oraz wiele organów, takich jak mózg, trzustka czy wątroba. To właśnie w wyniku zaburzeń pracy tego gruczołu dochodzi do groźnych powikłań, które powodują nieodwracalne zmiany oraz trwałe upośledzenia w procesie rozwoju psychicznego (na przykład stany depresyjne lub zaburzenia procesu dojrzewania, w tym intelektualnego) oraz fizycznego (jak zaburzenia wzrostu, zmiany w układzie kostnym – osteoporoza, wytrzeszcz oczu przy chorobie Gravesa – Basedowa).
Właśnie z tego względu jakiekolwiek objawy choroby tarczycy nie powinny być bagatelizowane. Tylko szybka diagnoza i rozpoczęcie skutecznego leczenia pozwoli uniknąć trwałych zmian i postępu schorzenia.

Niestety, symptomy choroby tarczycowej nierzadko podobne są do innych, przez co zostają zlekceważone przez pacjenta. W przypadku nadczynności dochodzi do nadpobudliwości oraz stanów nerwowych – to jednak zazwyczaj uważane jest za przemęczenie czy stres zawodowy. Objawy choroby tarczycy takie jak stałe uczucie gorąca, drżenie rąk czy kołatanie serca uznawane są w przypadku kobiet za początki menopauzy (to właśnie wtedy najczęściej choroba się ujawnia) lub zaburzenia hormonalne, na przykład zawiązane z przyjmowaniem antykoncepcji doustnej.

Niedoczynność tarczycy to natomiast zazwyczaj ciągłe uczucie zmęczenia i ogólne osłabienie. Pojawia się również problem z koncentracją uwagi oraz pamięcią. Te jednak objawy są standardowe przy przemęczeniu, o które podczas obecnej aktywności zawodowej nietrudno.
Chory, którego zaniepokoiły pierwsze objawy choroby tarczycy tego rodzaju powinien niezwłocznie wykonać podstawowe badania endokrynologiczne. To z reguły badanie morfologiczne TSH, FT3 oraz FT4 – wszystkie pozwalają na analizę stężenia poszczególnych hormonów, jakie wydziela tarczyca. Kolejnym badaniem powinno być USG bowiem ultrasonografia pozwoli wykryć ewentualne zmiany w postaci woli czy guzków – te również mogą być bezpośrednią przyczyną choroby. W przypadku występowania guzów zaleca się, by chory poddał się badaniu, jakim jest biopsja tarczycy, ponieważ ta da jasną diagnozę odnośnie złośliwości zmian i pozwoli wykluczyć nowotwór.
Trzeba pamiętać, że niektóre choroby tarczycy, takie jak wole obojętne nie wykazują żadnych objawów. Co więcej, wszystkie badania morfologiczne dają prawidłowy wynik a chorobę tą można wykryć tylko poddając się badaniu USG. Podobna sytuacja występuje w przypadku początkowej fazy choroby Hashimoto – przy prawidłowym stężeniu hormonów, objawy choroby tarczycy mogą być znikome a jednak schorzenie to będzie się dalej rozwijać powodując niebezpieczne powikłania.

Przeczytaj więcej na http://chorobatarczycy.net.pl

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Do czego prowadzi niedoczynność tarczycy?
  2. Preparat wspomagający pracę tarczycy
  3. By zatrzymać postęp choroby
  4. Choroby nerek – czego można się spodziewać
  5. Objawy menopauzy i sposoby łagodzenia objawów klimakterium
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.