Na czym polega stomatologia estetyczna?

  • Sharebar

Piękny wygląd to również zdrowy i biały uśmiech, dlatego coraz większą popularność zyskuje stomatologia estetyczna, która pozwala poprawić wygląd zębów. Jest to możliwe dzięki stosowaniu skutecznych i często innowacyjnych zabiegów korygujących stan uzębienia.

Korygowanie, leczenie, profilaktyka

Stomatologia estetyczna pozwala poprawić kształt, długość, ustawienie i kolor zębów, umożliwia też odbudowę ubytków z zachowaniem naturalnego wyglądu uzębienia. Większość wykonywanych zabiegów ma charakter nieinwazyjny, w skrajnych przypadkach, kiedy ząb jest bardzo uszkodzony, ale możliwe jest jego zachowanie, stosowane są zabiegi inwazyjne. Wszystkie zabiegi odbywają się przy użyciu specjalistycznego sprzętu i z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów, między innymi takich, jak porcelana czy żywice kompozytowe.

Zabiegi stomatologii estetycznej

Zabiegi wykonywane są nie tyko ze względu na korygowanie stanu uzębienia. Bardzo często są elementem profilaktyki i leczenia zębów. Stomatologia estetyczna obejmuje więc czyszczenie zębów, wybielanie, konturowanie, bonding, nakładanie licówek i koron, leczenie wad zgryzu – poprzez zakładanie aparatów ortodontycznych (w tym niewidocznych). Tym samym stomatologia estetyczna jest związana z innymi dziedzinami, jak stomatologia zachowawcza, protetyka, ortodoncja, a nawet chirurgia (implantologia).

1.    Czyszczenie zębów.

Zabieg ma na celu usunięcie złogów nazębnych (kamień) i przebarwień, które powstają pod wpływem ciągle odkładających się barwników pokarmowych (z kawy i herbaty), a także dymu nikotynowego. Wykonywany jest za pomocą ultradźwięków i strumienia piaskowego, a wypolerowana powierzchnia zębów jest dodatkowo zabezpieczana preparatami z fluoru. Zabieg powinien być przeprowadzany raz na pół roku.

2.    Wybielanie.

Zabieg może być przeprowadzany na dwa sposoby. Pierwszy wykonywany jest za pomocą lampy Beyond i z wykorzystaniem preparatów wybielających. Metoda druga, tzw. nakładkowa, wymaga zastosowania specjalnego preparatu wybielającego i może być wykonywana samodzielnie, ale przy konsultacji z dentystą.

3.    Konturowanie.

Celem zabiegu jest zmiana długości zębów, ich zmniejszenie lub wydłużenie, co wykonywane jest za pomocą delikatnego szlifowania (krążkami ściernymi, gumkami, a nawet wiertłami diamentowymi) i z wykorzystaniem specjalnego materiału dentystycznego w kolorze odpowiednim dla stanu uzębienia pacjenta.

4.    Bonding.

Za pomocą stosowanej podczas zabiegu żywicy kompozytowej korygowany jest kształt i odcień zębów. Przednia część zęba, po uprzednim delikatnym zeszlifowaniu, zostaje pokryta cienką warstwą kompozytu, której nadaje się odpowiedni kształt. Następnie wyprofilowana warstwa żywicy kompozytowej jest utwardzana za pomocą lampy polimeryzacyjnej, a na koniec powierzchnia zęba jest wygładzana i polerowana.

5.    Licówki i korony.

Licówki to cienkie płatki, najczęściej porcelanowe, stosowane na przedniej powierzchni zębów. Stosowane są w celu poprawy kształtu zębów, zmiany koloru, ale też naprawy uszkodzeń – jako uzupełnienie protetyczne. Wykorzystywane są również w przypadku diastemy, czyli przerwy międzyzębowej. Z kolei korony są rozwiązaniem praktykowanym przy rekonstrukcji zęba, umożliwiając odbudowę jego brakującej części. Zakładane są na korzeniu zęba, a jeśli go brakuje wówczas na implancie. W przypadku zębów zniszczonych lub przebarwionych najlepszym rozwiązaniem są korony pełnoceramiczne.

6.    Leczenie ortodontyczne wad zgryzu.

W przypadku zębów przekrzywionych, stłoczonych lub szeroko rozstawionych pacjent poddawany jest leczeniu aparatami ortodontycznymi – z których mogą korzystać tak dzieci, jak i dorośli.

Źródło informacji: http://odent.pl/

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Na czym polega stomatologia estetyczna?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Stomatologia estetyczna
  2. Czym zajmuje się medycyna estetyczna?
  3. Stomatolog Kraków
  4. Na czym polega zapłodnienie metodą ivf
  5. Z medycyną estetyczną po zdrowie i piękno
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.