Masaż, czyli pomoc dla cukrzyka

cukrzyca
  • Sharebar

Cukrzyca to choroba, która przez lata może nie dawać żadnych objawów, a potem nagle zaczyna się robić naprawdę źle. Jednym z najgorszych objawów, jakie dotykają cukrzyków, jest problem z ukrwieniem i tym samym z odżywieniem oraz z dostarczeniem tlenu do kończyn, zwłaszcza do nóg. Pomóc nam z tym może leczenie farmakologiczne, ale jego skuteczność ma swoje granice. Bardzo często pojawiają się różnego rodzaju komplikacje mogące prowadzić zwłaszcza do utraty kończyny, a prawdziwą plagą są poważne rany stóp. Można im przeciwdziałać za pomocą różnych trochę mniej ortodoksyjnych środków.

Fotele i maty masujące, czyli masaże dzienne

Problemy cukrzyka wywodzą się głównie z poziomu procesów metabolicznych. W krwi brakuje insuliny, dzięki której możliwe jest przenikanie glukozy do komórek i z tego powodu dochodzi do bardzo wielu uszkodzeń w obrębie układu krwionośnego. Efektem tego jest wspomniane niedotlenienie, które przekłada się potem na problemy nerwowe, spowolnione gojenie ran, uczucie chłodu i jeszcze wiele innych pomniejszych dolegliwości. Masaże, czyli oddziaływanie mechaniczne na tkanki, nie jest tutaj magicznym lekiem na całe zło, ale bardzo skutecznie aktywuje organizm do działania o pozwala skutecznie opóźniać proces rozwoju powikłań choroby. Regularne wizyty u masażysty są niestety dość drogie, ale można sobie z tym radzić także w inny sposób. Istnieje cała masa przeróżnych foteli do masażu i mat masujących, które są w stanie zapewnić nam efekty bardzo podobne do tego, co mają nam do zaoferowania profesjonalni masażyści. Fotele do tanich nie należą, dobre maty też na pewno nie trafią do nas za bezcen, ale trzeba pamiętać, że są to produkty, które starczą nam na bardzo długo i w dodatku korzystać z nich może cała rodzina. Nic się nie zmarnuje.

Pewną opcją są również specjalne maty ozonowe, które montujemy w wannach i one zapewniają nam masowanie całego ciała poprzez bardzo przyjemne bąbelki. Ich dodatkową zaletą jest to, że są one w stanie dezynfekować małe ranki – częsty problem osób z zaawansowaną cukrzycą. Nie są one za drogie, a niektóre osoby mówią, że przyjemność z korzystania z nich jest wręcz nieziemska.

Pościel wełniana, czyli masaż w nocy

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale to, w czym śpi osoba cierpiąca na cukrzycę, ma naprawdę ogromne znaczenie. Można spać w pościeli zwykłej, ale można też spać w pościeli wełnianej. Jej podstawową właściwością jest fakt, że bardzo dobrze grzeje, co ma znaczenie niebagatelne dla osób z niedokrwieniem kończyn i z problemami dotyczącymi gojenia się ran. Wyższa temperatura to sprawniejsze procesy metaboliczne. Ważniejsze jest jednak coś innego.

Malutkie włókienka wełny mają bardzo dziwną właściwość. Wpływają one na naszą skórę aktywując pojedyncze receptory czuciowe. W nie do końca jeszcze zbadany sposób pobudza to obwodowy układ nerwowy do znacznie lepszej pracy. Zmniejszają się stany zapalne, czuć mniejszy ból, po jakimś czasie poprawia się ukrwienie, a do tego jeszcze nasze ciało odbiera ten dotyk jako bodziec zwyczajnie miły. Warto zainwestować w coś takiego.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Łańcuch przeżycia – czyli pierwsza pomoc w NZK!
  2. Masaż dla każdego
  3. Masaż bańką chińską
  4. Masaż – relaks i zdrowie
  5. Niania, czyli niezbędnik dla dzieci
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.