Mammografia

  • Sharebar

Mammografia jest jednym z najważniejszych elementów profilaktyki nowotworowej. Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Zatrważające jest to, że wciąż prowadzi do zgonów, których można by uniknąć w razie odpowiednio wczesnego zdiagnozowania nowotworu. Mówi się, że podstawą są autodiagnozy – faktycznie w większości przypadków i u kobiet młodych samodzielne badanie piersi wystarczy, jednak po czterdziestym roku życia to mammografia staje się filarem profilaktyki antyrakowej.
Mamografia jest badaniem radiologicznym. Mammograf to urządzenie, które emituje miękkie promieniowanie X (promieniowanie rentgenowskie). Jego działanie diagnostyczne polega na uwidacznianiu zmian patologicznych w tkankach.
Dlaczego mammografia a nie ultrasonografia?
Skład i struktura piersi wyglądają różnie u kobiet w różnym wieku. Badanie ultrasonografem wykonuje się u osób młodych, w których piersiach przeważają tkanki odpowiadające za funkcje rozrodcze (produkcję pokarmu). Z wiekiem struktura piersi ulega zmianie i wtedy należy posłużyć się mammografem. Mamografia zalecana jest kobietom starszym z uwagi na to, że przed trzydziestym piątym rokiem życia zachorowania na nowotwory są znikomym odsetkiem zachorowań. Mammografia wykazuje też znacznie więcej zmian, choć ultrasonografię często stosuje się też jako badanie uzupełniające w przypadku zarejestrowania patologii mammografem.
W diagnostyce wykorzystywane są dwa rodzaje mammografów: mammografy analogowe i mammografy cyfrowe. W pierwszym przypadku obraz piersi zapisywany jest na błonie rentgenowskiej, w przypadku drugim mammograf wysyła obraz bezpośrednio do komputera. Mammografy cyfrowe uważane są za bardziej dokładne od analogowych.

Jak wygląda badanie mammografem?

Mammograf służy jedynie do prześwietlania piersi, aczkolwiek na błonie rentgenowskiej (bądź zdjęciu cyfrowym) pojawi się też część dołu pachowego. Dla uzyskania prawidłowego obrazu niezbędne jest ujednolicenie struktury piersi. W tym celu badaną pierś kładzie się na specjalnej platformie a następnie dociska najpierw z góry a potem po bokach. Mammograf wykonuje zdjęcie w dwóch rzutach: w rzucie poziomym i pionowym. Dzięki temu zyskujemy pewność, że cała pierś zostanie dokładnie prześwietlona.
Badanie mammografem może być nieprzyjemne, ponieważ niezbędny jest ucisk gruczołu sutkowego, ale badanie to jest zupełnie bezbolesne i nie ma żadnych skutków ubocznych.

Co pokaże mammografia?

Mammograf prześwietla tkankę gruczołową, podścielisko, przewody mleczne, tkankę tłuszczową oraz żyły, skórę, brodawkę sutkową i część dołu pachowego łącznie z węzłami chłonnymi. Na obrazie uzyskanym w prześwietleniu można zaobserwować wszelkie patologie z nimi związane. Jeśli w piersi pojawią się torbiele, guzki, zmiany w świetle żył bądź w gruczołach mlecznych mammograf najprawdopodobniej to wykaże.
Badanie mammografem nie zawsze jest w pełni miarodajne, dlatego tak ważne jest regularne powtarzanie badań (początkowo co dwa trzy lata a po czterdziestym piątym roku życia nawet raz do roku). W razie zaobserwowania zmian, czy jakichkolwiek innych wątpliwości mammografię można powtórzyć, albo wspomóc się dodatkowo ultrasonografem, rezonansem magnetycznym a w razie zaobserwowania zmian guzowatych – biopsją.
Pamiętaj: zmiany w piersi nie oznaczają wyroku. Należy je jak najszybciej wykryć, rozpoznać i leczyć. Nawet rak odpowiednio wcześnie rozpoznany jest chorobą wyleczalną!

Zalety i wady mammografii

Zacznijmy może od wad: mammografia nie daje stuprocentowej gwarancji wykrycia zmian nowotworowych. Innymi słowy mammografia nie może być jedyną profilaktyką stosowaną przez kobiety. Nawet jeśli raz w roku wykonujemy badanie mammografem nie należy zaprzestawać samodzielnego sprawdzania piersi.
Mammografia jest badaniem, którego nie przeprowadza się u kobiet w ciąży.
Zalety mammografii: dosyć szybkie wykrywanie wszelkich patologicznych zmian w obrębie piersi. Poza tym badanie jest w zasadzie bezinwazyjne: promieniowanie nie pozostaje w organizmie a jego dawka jest tak mała, że nie może nam zaszkodzić.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Czy możesz zafundować sobie nowy biust
  2. Tabletki na powiększanie biustu
  3. Powiększenie piersi
  4. Plastic Surgery
  5. Badanie mocy silnika
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.