Łysienie u kobiet i jego leczenie

łysienie
  • Sharebar

 U kobiet często spotykanym zjawiskiem jest tak zwane łysienie androgenowe. Jego charakterystyczną cechą jest to, że włosy traci się równomiernie na całej powierzchni skóry. Inny jest przebieg tego typu łysienia u mężczyzn bo u nich możemy zaobserwować łysiejące zakola i cofającą się linię czoła. Czasem u kobiet możemy zaobserwować łysienie w okolicy czołowej oraz środkowej części głowy łącznie z tym, że włosy stają się rzadkie w pozostałych miejscach głowy.

Przyczyną tego stanu jest zaburzony poziom androgenów czyli męskich hormonów płciowych.

Testosteron, który występuje również u kobiet choć w mniejszej ilości niż u mężczyzn przekształca się w dihydrotestosteron. Ma to szkodliwy wpływ na mieszki włosów. Wiele może być przyczyn tego typu łysienie. Mogą to być na przykład guzy hormonozależne czyli torbiele jajników. Inną przyczyną może być stosowanie środków antykoncepcyjnych, ciąża lub menopauza lub nadczynność tarczycy. Wypadanie włosów może wystąpić również u kobiety karmiącej po ciąży. Taka kobieta ma w swoim organizmie nadmiar prolaktyny, która negatywnie wpływa na mieszki włosów. Zazwyczaj z łysienie androgenowym powiązane są inne niepożądane skutki uboczne jak nadmierne owłosienie skóry ciała, trądzik, rozregulowany cykl miesiączkowy. Duże znaczenie ma dziedziczenie. Nie jest to tak zależne jak u mężczyzn jednak może występować.

Podczas tego typu łysienia u kobiet dochodzi do przerzedzenia, rozcieńczenia włosów a nie do całkowitego wyłysienia. Do wystąpienia tego typu łysienia może dojść już we wczesnym wieku. Na początku obserwujemy pogłębienie kątów czołowych a następnie powolne podwyższanie granicy czoła. Silna utrata włosów u kobiet podobnie jak ma to miejsce u mężczyzn nie przekracza części potylicznej. Przy tym rodzaju łysienie charakterystyczne jest to, że pojawia się łojotok, który skutkuje przetłuszczeniem włosów. Poza nim możemy odczuwać również świąd skóry głowy oraz łupież. Na początku jest on suchy. Kiedy włosy są dotknięte łysienie stają się cieńsze. Jeżeli łysienie trwa długo kobieta zauważa, że jej włosy są bardzo przerzedzone jednak nigdy nie występuje wyłysienie całkowite jak ma to miejsce u panów. Podobne w łysieniu androgenowym kobiet i mężczyzn jest to, że równolegle pojawia się nadmiar owłosienia w innych częściach ciała.

U kobiet obserwujemy przerzedzenie mieszków włosowych. Część z nich jest rozwinięta prawidłowo a części znajduje się w stanie zaniku. Jeżeli łącznie z łysienie androgenowym u kobiet występuje również łojotok co zdarza się często warto zastosować takie preparaty jak w przypadku leczenia tego typu łysienie u mężczyzn. Często włosy kobiety są zniszczone przez trwałą i farbowanie, nie odpowiednie suszenie włosów więc poprawę gęstości włosów może spowodować również unikanie częstych, szkodliwych dla włosów zabiegów kosmetycznych.
Na rynku kosmetycznym dostępnych jest coraz więcej szamponów, odżywek, preparatów kosmetycznych dla kobiet na łysienie androgenowe. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup sprawdź dokładnie dany kosmetyk, aby dodatkowo nie szkodził podrażniając skórę Twojej głowy. Najlepszy będzie taki, który odbudowuje zniszczone włosy, wzmacnia i pogrubia zdrowe zdrowe
od podstawy czyli od cebulek. Jeżeli przerzedzenie włosów następuje pod wpływem leków na tarczycę, nadciśnienie, krzepliwość krwi skontaktuj się z lekarzem w celu rozważenie zmiany tych środków. Wizyta lekarska jest też wskazana w momencie kiedy stosujesz różne środki na łysienie przez dłuższy czas i nie są one skuteczne, ponieważ powodem może być inna choroba o której nie wiesz. Warto również zastanowić się jakie preparaty kosmetyczne stosujesz do pielęgnacji włosów. Jeżeli łysienie jest powiązane z niewłaściwym mikrokrążeniem w skórze głowy spowodowanym łupieżem warto zastosować preparat, który oprócz działanie na łysienie ma również skuteczność w leczeniu łupieżu. Łysienie androgenowe u kobiet jest o tyle kłopotliwe, że często je zatuszować przez fryzurę zwłaszcza jeżeli włosy są bardzo przerzedzone.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Łysienie oraz jego rodzaje i przyczyny
  2. Łysienie, objawy, leczenie i szampony na łysienie
  3. Łysienie
  4. Łysienie
  5. Łysienie (wypadanie włosów)
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.