Leki na żylaki kończyn dolnych

 • Sharebar

Żylaki kończyn dolnych to bardzo często dziś spotykana i dokuczliwa przypadłość, w przypadku której duże, choć nie decydujące, znaczenie mają predyspozycje genetyczne. Żylaki na nogach pojawiają się częściej u kobiet niż u mężczyzn. To dolegliwość charakterystyczna dla osób starszych, otyłych, prowadzących siedzący tryb życia, a także dla pań, które wielokrotnie rodziły. Jak wygląda leczenie żylaków sposobami domowymi i które leki są najskuteczniejsze?

Żylaki kończyn dolnych powstają, kiedy z różnych przyczyn dochodzi do wzrostu ciśnienia w żyłach nóg. Niewydolne zastawki żylne powodują zaleganie krwi w naczyniach, co – po odpowiednio długim czasie – doprowadza do poszerzenia żył powierzchownych ujawniających się właśnie jako żylaki na nogach. Schorzenie to fachowo nosi nazwę przewlekłej niewydolności żylnej. Długo trwająca niewydolność żylna znacznie upośledza krążenie krwi w obrębie kończyn, doprowadza do uciążliwych obrzęków podudzi, zmian troficznych oraz owrzodzeń wynikających z zaburzeń ukrwienia.

Leki na żylaki dostępne bez recepty

Na rynku oferowanych jest obecnie bardzo wiele preparatów dostępnych bez recepty, które mają za zadanie wzmocnić naczynia żylne oraz łagodzić dolegliwości związane z występowaniem żylaków kończyn dolnych. Są to zwykle związki zaliczane do obszernej grupy flawonoidów, między innymi diosmina czy hesperydyna oraz rutyna. Tego typu leki na żylaki zapewniają ulgę poprzez:

 • uszczelnianie i wzmacnianie ściany naczyń krwionośnych,
 • zmniejszanie przepuszczalności naczyń,
 • wzrost napięcia ściany naczyniowej,
 • hamowanie przylegania leukocytów do ściany naczyń żylnych,
 • hamowanie reakcji zapalnej ,
 • polepszenie przepływu chłonki, ułatwienie odpływu żylnego.

Podobne działanie ma także dobesylan wapniowy, który dodatkowo powoduje zmniejszenie lepkości krwi. Leki te zmniejszają obrzęk oraz łagodzą objawy związane z niewydolnością żylną – przede wszystkim uczucie ciężkości kończyn dolnych, bolesne kurcze łydek, pieczenie oraz drętwienie podudzi.

Maści na żylaki kończyn dolnych

Wspomaganie leczenia przewlekłej niewydolności żylnej jest także możliwe miejscowo. Służą temu preparaty w postaci maści i kremów, zawierające w swym składzie heparynę. Heparyna jest związkiem mającym działanie hamujące procesy krzepnięcia. Zapobieganie wykrzepianiu żylaków na nogach ma znaczenie w hamowaniu ich stanu zapalnego oraz dalszego niszczenia zastawek żylnych. Kremy i maści na żylaki w swoim składzie mają także często wyciąg z nasion kasztanowca, które to zawierają substancję zwaną escyną. Escyna ma działanie podobne do flawonoidów – uszczelnia naczynia krwionośne, umacnia ich ściany oraz wpływa na prawidłową czynność zastawek żylnych. Swoje ochronne działanie wykazuje poprzez hamowanie enzymów uszkadzających elementy łącznotkankowe ściany naczyniowej (głównie hialuronidaz). Escyna wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwagregacyjne i przeciwobrzękowe.

Leczenie żylaków domowym sposobem

W leczeniu żylaków najważniejsza jest profilaktyka, czyli zapobieganie temu, aby żylaki na nogach się w ogóle pojawiły. W osiągnięciu tego celu pomagają:

 • codzienna, umiarkowana aktywność fizyczna, która powoduje sprawne działanie pompy mięśniowej i zapobiega zaleganiu krwi w żyłach podudzi;
 • unikanie długiego przebywania w pozycji siedzącej, zwłaszcza ze spuszczonymi nogami, a także stania;
 • leżenie z nogami ułożonymi wyżej niż reszta ciała, co wspomaga krążenie żylne i zmniejsza ciśnienie w żyłach nóg;
 • redukcja masy ciała u osób z otyłością lub nadwagą;
 • nienoszenie zbyt ciasnych spodni oraz butów;
 • zapobieganie zaparciom stolca, które predysponują do zaburzeń krążenia żylnego – poza żylakami kończyn dolnych mogą wywoływać także żylaki odbytu.

Oto kilka domowych sposobów na żylaki kończyn dolnych…

 • Kompresjoterapia, czyli leczenie żylaków uciskiem, przy zastosowaniu przepisanych przez lekarza specjalnych pończoch uciskowych. Jest to tak zwany ucisk stopniowany – największa siła ucisku jest wywierana w okolicy kostek, a najmniejsza na udach, dzięki czemu krew nie zalega w najniższych partiach krążenia żylnego. Metoda ta zapobiega także zakrzepicy żył głębokich, która może być powikłaniem zastoju krwi w naczyniach żył kończyn dolnych.
 • Elewacja kończyn, tj. ułożenie nóg podczas leżenia wyżej niż poziom serca, co powoduje częściowe opróżnienie żylaków z krwi i spowalnia uszkodzenie zastawek żylnych.
 • Masaż nóg – delikatny, w kierunku do stóp, który wspomaga pompę mięśniową i zapobiega zastojowi krwi; należy pamiętać tylko, że masaż jest bezwzględnie przeciwwskazany przy współistnieniu zakrzepicy żył głębokich, gdyż mógłby on spowodować oderwanie się skrzepliny i w efekcie doprowadzić do zatoru.

Przewlekła niewydolność żylna jest przyczyną uporczywych dolegliwości, które mają tendencję do powolnej progresji. Nie ma możliwości leczenia przyczynowego, stosowanych jest więc wiele metod wspomagających. Najistotniejszą z nich jest kompresjoterapia uzupełniona o stosowanie środków farmakologicznych mających za zadanie uszczelnienie i wzmocnienie naczyń krwionośnych. W przypadku bardzo nasilonych zmian, częstych stanów zapalnych oraz wyjątkowo szpecącego efektu wizualnego, możliwe jest także chirurgiczne leczenie żylaków, które polega na usunięciu poszerzonych naczyń żylnych. Wprowadzane są coraz to nowsze i mniej inwazyjne metody, które są mało obciążające dla pacjenta, a dają bardzo dobry efekt kosmetyczny.

 

Więcej na temat żylaków kończyn dolnych dowiesz się na : http://wylecz.to/pl/serwis/leki/leki-na-zylaki-konczyn-dolnych.html

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.