Laser CO2 w chirurgii skóry

laser
  • Sharebar

Postęp techniczny jaki miał miejsce w ubiegłym wieku, nie ominął też dziedzin medycznych i obecnie nikt nie wyobraża sobie praktykowania zawodu bez posiadania nowoczesnej aparatury. Również pacjenci oczekują innowacyjnych metod, zapewniających lepsze wyniki i gwarantujących większe bezpieczeństwo. Jednym z urządzeń, które przedstawię jest, coraz częściej wykorzystywany w praktyce chirurgicznej, laser CO2.

Testowano w chirurgii wiele metod małoinwazyjnego usuwania tkanek, wykorzystując w tym celu prąd elektryczny czy niskie temperatury. Jednak efekty żadnej z nich nie spełniły oczekiwań operatorów. Metoda ablacji laserowej jest jedną z najnowszych technik operacyjnych. W opinii lekarzy, laserem o najszerszych zastosowaniach medycznych jest laser oparty na dwutlenku węgla. Jest on używany w chirurgii, laryngologii, ginekologii, okulistyce, dermatologii i wielu innych specjalnościach. Istnieje tak wiele zastosowań lasera CO2, że wymienię tylko te wykorzystywane w  naszych gabinetach do dermatochirurgii. Mianowicie, możemy usuwać nim włókniaki, nagniotki, brodawki rąk i stóp, kłykciny kończyste narządów płciowych, prosaki, grudki perliste prącia, znamiona, brodawki łojotokowe, żółtaki powiek, możemy nacinać wędzidełka, używać go także jako skalpela. Ponadto laser powoduje błyskawiczną koagulację, czym zmniejsza krwawienie śródoperacyjne. Co równie istotne – zabija obecne w polu operacyjnym mikroorganizmy.

Istota działania lasera CO2 polega na przemianie wody obecnej w przestrzeniach wewnątrz- i międzykomórkowych w parę. Im większa jest moc urządzenia, tym to zjawisko zachodzi szybciej, a czas impulsu może być krótszy. Korzyścią jaką wówczas osiągamy jest mniejsze przenoszenie temperatury na sąsiednie tkanki.

Okres rekonwalescencji po chirurgii laserowej jest ograniczony do minimum, a efekt kosmetyczny lepszy niż po klasycznych zabiegach. Dużą zaletą lasera CO2 jest bezkontaktowa technika, co zapewnia jałowość oraz niemożność zakażenia wirusami chorobotwórczymi.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Laser CO2 w chirurgii skóry, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Laser Rzeszów
  2. Jak odmłodzić wygląd skóry?
  3. Przebarwienia skóry
  4. Zapalenie skóry jako choroba nawrotowa
  5. Pielęgnacja butów ze skóry
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.