Jak leczyć przepuklinę dysku?

  • Sharebar

Przepuklina dysku, czyli inaczej mówiąc dyskopatia, to mechaniczne uszkodzenie krążka międzykręgowego, które jest najczęstszą przyczyną bólu krzyża. W większości przypadków schorzenie to dotyczy krzyżowo-lędźwiowej części kręgosłupa.

Przyczyny występowania

Są dwie główne przyczyny powstawania przepukliny dysku. Pierwszą jest jego anatomiczna budowa, przez co jest on szczególnie narażony na uszkodzenia od strony tylnej pierścienia włóknistego. Drugą przyczyną jest zniesienie lordozy lędźwiowej. W trakcie wykonywania ruchu zginania tułowia, na przykład podczas sięgania po przedmiot znajdujący się na ziemi, dochodzi do odwrócenia naturalnej krzywizny w odcinku lędźwiowym. Następstwem tego zjawiska jest rozciągnięcie krążka międzykręgowego od tyłu i skompresowanie go w przedniej części. W tym przypadku jądro miażdżyste przemieszcza się najczęściej w kierunku kanału kręgowego.

Przepuklina dysku leczenie

Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem i wykonaniu badań, specjalista może stwierdzić czy jest to przepuklina dysku. Leczenie rozpoczyna się od wystawienia prawidłowej diagnozy, która poprzedzona jest wykonaniem prześwietlenia bolącego odcinka kręgosłupa. W niektórych przypadkach, aby rozwiać wątpliwości lekarza potrzebny jest także rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. W początkowym etapie lekarze zalecają odpoczynek. Warto trochę poleżeć, aby odciążyć kręgosłup. Można też zastosować środki przeciwzapalne. W momencie, kiedy zauważymy, że ból słabnie można wprowadzić lekką aktywność fizyczną. Oczywiście należy robić to z głową i nie wypuszczać się na głęboką wodę. Nie powinno się zaczynać od biegania, gdyż jest to jedna z form sportu wyjątkowo obciążająca kręgosłup. Profilaktycznie, zaleca się również wykonywanie ćwiczeń, kiedy już się wyzdrowieje. Pozwoli to uniknąć powrotu choroby.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Dyskopatia – jak powstaje?
  2. Czym jest i jak leczyć astygmatyzm
  3. Czym jest Świat Dysku?
  4. Jak leczyć chorobę refluksową
  5. Czy jest opryszczka i jak ją leczyć?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.