Jak działa termometr bezdotykowy?

  • Sharebar

Termometr bezdotykowyWraz z postępem techniki, w naszych domach pojawia się coraz więcej urządzeń, które maja większe albo mniejsze zastosowanie w różnych sytuacjach. Część z nich może być odpowiedzią na potrzeby rodziny, a zwłaszcza potrzeby dzieci. Do wszystkich nowości należy podchodzić jednak z dozą ostrożności. Nie inaczej jest w przypadku termometrów bezdotykowych.

Badanie temperatury dziecku jest nie lada wyzwaniem. Z jednej strony maluch nie chce grzecznie usiedzieć, a z drugiej zwykle mierzymy temperaturę w trakcie choroby, a więc dziecko może być rozdrażnione i marudne. Działanie termometru bezdotykowego ma zaradzić na takie trudne sytuacje, a jednocześnie dawać rodzicom jasną informację na temat tego, czy dziecko czuje się dobrze, czy może gorączka jest na tyle wysoka, że należy wzywać lekarza. Tradycyjny pomiar polega na zbliżeniu termometru do ciała dziecka, a następnie utrzymaniu go w kontakcie ze skórą od kilkunastu sekund do nawet kilku minut. Sprawia to, że pomiar jest długi, a mniej pozostaje czasu na działanie, co jest istotne zwłaszcza w przypadku malutkich dzieci oraz zjadliwych zarazków.

Termometr bezdotykowy działa na innej zasadzie niż wszystkie termometry. Nie bazuje on na rzeczywistej temperaturze danego fragmentu ciała, która może różnić się w zależności od tego, gdzie jest mierzona. Jest to termometr działający bez kontaktu z powierzchnią ciała dziecka, co ma swoje plusy i minusy. Należy pamiętać, że takie pomiary trzeba dokonywać z pewną powtarzalnością, która pozwoli na określenie rzeczywistej temperatury w dużym przybliżeniu.

Nowoczesny termometr bezdotykowy, zwany inaczej pirometrem, bazuje na podobnych urządzeniach używanych dotychczas w… gastronomii! Otóż termometry tego rodzaju służyły przede wszystkim do sprawdzania temperatury potraw bez konieczności naruszania ich struktury, co było istotne zwłaszcza podczas przygotowywania konkretnych gatunków mięsa. Dziś ta sama technologia badania wysokości temperatury wykorzystywana jest w termometrach dla dzieci. Można powiedzieć, że termometr bezdotykowy bada nie tyle temperaturę ciała, co odczytuje promieniowanie podczerwone emitowane przez ciało. Oznacza to, że skierowanie termometru na powierzchnię ciała da odczyt tego, jaka jest wysokość promieniowania podczerwonego.

Promieniowanie podczerwone emitowane jest przez ciało ludzkie, a także przez wszystkie inne żywe organizmy oraz rzeczy materialne. Im wyższy jest poziom promieniowania, tym wyższa jest temperatura obiektu. Oczywiście, pomiar taki nie jest bardzo dokładny, jednak obecne termometry są coraz bardziej udoskonalane i pozwalają w kilka sekund uzyskać dość sprecyzowany odczyt wysokości temperatury ciała dziecka.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Jak działa wywiad gospodarczy?
  2. Czym jest i jak działa IKE?
  3. Napełniony toner działa tak samo jak oryginał
  4. Jak działa pozycjonowanie lokalne?
  5. Wyszukiwarka mp3 – jak działa i do czego służy?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.