Jak dbać o przetłuszczające się włosy?

  • Sharebar

Przetłuszczające się włosy to zmora wielu kobiet. Takie kosmyki są bardziej wymagające w codziennej pielęgnacji i prezentują się mało estetycznie. Należy częściej je myć i pamiętać, które czynności oraz produkty powodują ich szybsze przetłuszczanie się. Istnieją jednak proste sposoby na to, aby włosy pozostały świeże i czyste na dłużej.

Przyczyny przetłuszczania się włosów

Szybko przetłuszczające się włosy to wina nieregularnego wydzielania sebum, czyli naturalnej substancji nawilżającej i chroniącej włosy przed czynnikami zewnętrznymi. Jej nadmiar sprawia, że włosy nieestetycznie błyszczą, są oklapnięte i „sklejone”. Największy wpływ na przetłuszczanie włosów mają geny, jednak nie bez znaczenia jest również stres, wysoko tłuszczowa dieta, ogólne wyczerpanie organizmu czy nieumiejętna pielęgnacja włosów. Jedną z metod walki z sebum jest ograniczenie w diecie tych produktów, które powodują jego nadmierne wydzielanie – alkoholu, ostrych przypraw, a nawet mocnej kawy i herbaty. Jednak kluczowa jest także właściwa pielęgnacja. Wbrew pozorom przetłuszczające się włosy wymagają szczególnej troski.

Jak dbać o przetłuszczające się włosy?

Co najbardziej szkodzi tłustym włosom? Co zaskakujące, jednymi z najbardziej obciążających je produktów są szampony dla dzieci. Choć są one delikatne, ich natłuszczająca formuła nie służy włosom z nadmiarem sebum. Podobnie jest ze zbyt gorącą wodą, energicznym pocieraniem skóry głowy w czasie mycia czy mocnym wycieraniem włosów ręcznikiem – może to dodatkowo pobudzić pracę gruczołów łojowych. Należy również unikać gorącego powietrza z suszarki do włosów – najlepiej suszyć włosy chłodnym nawiewem. A jak stylizować przetłuszczające się włosy? Nie używajmy w tym celu zbyt twardych i szorstkich szczotek – mogą zwiększyć produkcję sebum. Unikajmy także żelu do włosów, który dodatkowo je obciąży. Raz w tygodniu przygotujmy płukankę ziołową (z pokrzywy, rzepy lub skrzypu polnego) i pamiętajmy o piance dodającej objętości.

Właściwa pielęgnacja pomoże znacznie zniwelować problem zbyt szybko przetłuszczających się włosów. Równie ważny jest zdrowy tryb życia. Pamiętajmy o wysypianiu się oraz o właściwej ilości świeżych warzyw i owoców w naszej diecie.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Witaminy na włosy
  2. Włosy – jak dobrze je zagęścić
  3. Mój sposób na zniszczone włosy.
  4. Jak dbać o Leonbergera
  5. Piękne i zdrowe włosy
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.