Embrionalne a dorosłe komórki macierzyste

 • Sharebar

Komórki macierzyste to specjalny rodzaj komórek posiadających zdolność samoodnowy i nieustannego namnażania się. W procesie różnicowania komórka przekształca się w określony typ komórki o konkretnych funkcjach. Z tego też względu komórki macierzyste stosowane są w terapii komórkowej, głównie w leczeniu poważnych schorzeń opornych na inne metody leczenia.

Właściwości komórek macierzystych

Podczas składającego się z kilku etapów procesu różnicowania, komórki macierzyste tworzą (dostarczają nowe) typy komórek. Ulegając nieustannemu podziałowi, mogą więc tworzyć inne:

 • komórki macierzyste niewyspecjalizowane,
 • komórki wyspecjalizowane, pełniące określone funkcje.

Tym samym, zastępują one chore lub starzejące się komórki, umożliwiając regenerację tkani czy narządu. Z tego też względu komórki macierzyste są stosowane w medycynie regeneracyjnej i inżynierii tkankowej, umożliwiając leczenie chorób związanych z:

 • układem krwionośnym (i krwią),
 • układem odpornościowym,
 • układem oddechowym,
 • sercem,
 • kośćmi,
 • skórą,
 • narządami litowymi.

Komórki macierzyste w medycynie

Komórki macierzyste wykorzystywane są również w terapiach stosowanych w leczeniu niektórych typów nowotworów. Ponadto, coraz więcej badań klinicznych obejmuje testy nad regeneracją uszkodzeń rdzenia kręgowego, a także chorób typu Parkinson, Alzheimer czy stwardnienie rozsiane.

Komórki macierzyste wykazują różną zdolność różnicowania, określaną plastycznością (inaczej potencją). Najbardziej plastyczne są komórki macierzyste embrionalne, które mają zdolność do tworzenia wszystkich tkanek budujących organizm. Natomiast komórki macierzyste dorosłe są zdolne do tworzenia wyłącznie kilku typów komórek.

Komórki macierzyste embrionalne

Znajdują się w wewnętrznej masie komórkowej (blastocyście) właściwej wczesnej fazie zarodka. Biorą one udział w budowie organizmu (ludzkiego ciała), w tym każdej tkanki i każdego narządu. Dlatego odpowiednio stymulowane mogą leczyć komórki różnego typu, co oznacza, że mają zdolność uzdrawiania narządów chorych i uszkodzonych.

Za pośrednie stadium między komórką macierzystą a dorosłą uważa się komórki macierzyste znajdujące się we krwi pępowinowej i w tkankach pozazarodkowych. Ponadto, prowadzone są badania nad komórkami iPS o właściwościach zbliżonych do macierzystych komórek embrionalnych.

Komórki macierzyste dorosłe

Zlokalizowane są w obszarze tzw. niszy komórek macierzystych pomiędzy komórkami wyspecjalizowanymi. W wyniku badań wyróżniono już komórki znajdujące się w szpiku kostnym, sercu i mózgu (komórki macierzyste nerwowe). Ponieważ właściwe danym tkankom komórki macierzyste mogą generować nowe komórki, odpowiadają za regenerację tkanki uszkodzonej lub chorej.

Źródło informacji: http://www.bank.diag.pl/

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

 1. Uważaj na komórki.
 2. Doładowania komórki przez Inteligo
 3. Gadżety do twojej komórki
 4. Powiększanie biustu
 5. Ochrona komórki, czyli obudowy na telefon
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.