Do czego prowadzi niedoczynność tarczycy?

leki
  • Sharebar

Niedoczynność tarczycy jest chorobą, która częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Jednym z najbardziej charakterystycznych cech niedoboru hormonów tarczycy widocznych gołym okiem jest tak zwane wole tarczycy. Wole to powstaje na skutek powiększenia się tarczycy pod wpływem przysadki mózgowej, która próbuje uzupełnić niedobór hormonów. Ponadto niedoczynność tarczycy powoduje nadmierne przybieranie na wadze, które zaś wywołane jest złą przemianą materii. Pomimo braku apetytu osoby borykające się z niedoczynnością tarczycy zamiast tracić na wadze, to nieustannie na niej przybierają. Bardzo często tycie to wygląda wręcz jak obrzęk, który jest związany z nadmiernym gromadzeniem się substancji śluzowatych w tkance podskórnej. Ponadto chorzy zwykle skarżą się także na nadmierne wypadanie włosów oraz łamliwość paznokci. Ze względu na obniżoną ciepłotę ciała, pacjent cierpiący na niedoczynność tarczycy bardzo często skarży się także na nieustanne uczucie chłodu, przewlekłe zaparcia, nadmierną senność i suchość skóry.

Niedobór hormonów tarczycy ma ogromny wpływ na pracę serca, przez co bardzo często spowalniając jego bicie prowadzi do rozwoju miażdżycy oraz objawów choroby wieńcowej. Niekiedy nawet może dojść do gromadzenia się płynu w worku osierdziowym, w opłucnej oraz w jamie otrzewnowej co może prowadzić do bardzo ciężkich chorób.

Osoby borykające się z chorobą jaką jest niedoczynność tarczycy, które nie podejmą odpowiedniego leczenia mogą zachorować na anemię, mieć zaburzenia oddychania, które niekiedy prowadzą do bezdechu sennego, a nawet zapaść w śpiączkę, której towarzyszyć może spadek ciepłoty ciała nawet do 24-32 stopni Celsjusza. Takie konsekwencje niosą ze sobą różnego rodzaju powikłania takie jak drgawki czy zaburzenia oddychania, co w efekcie może zakończyć się nawet śmiercią pacjenta. Dlatego tak istotne jest, aby chorzy podejmowali odpowiednie kroki w kierunku leczenia zaraz po zdiagnozowaniu niedoczynności tarczycy. Niestety nie jest ona łatwa do rozpoznania, ponieważ jej objawy dość często mylone są z innymi chorobami.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Preparat wspomagający pracę tarczycy
  2. Tarczyca
  3. Droga miłości prowadzi do małżeństwa
  4. Od czego wzdyma brzuch?
  5. Choroby nerek – czego można się spodziewać
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.