Dlaczego warto dbać o zęby

  • Sharebar

Większość z nas ma jakieś problemy z zębami – część chodzi z bolącym zębem miesiącami, część ma już dużo ubytków, większość unika wizyty w gabinecie dentystycznym, obawiając się bólu i wysokich cen.

Niestety nasze wieloletnie zaniedbania w tym temacie, a także brak właściwej higieny jamy ustnej nierzadko powoduje, że na leczenie jest już za późno, a jedyne co nam pozostaje, to pozbyć się zęba. Zazwyczaj, gdy pojawiamy się u dentysty z ostrym bólem zęba, zostaje on usunięty, a nasza jama ustna zdecydowanie traci na estetyce. Nie jest najgorzej, jeśli chodzi o ząb umiejscowiony z tyłu, natomiast jeśli chodzi o zęby od 1-5, widok jest okropny.

Dbałość o zęby się opłaca. Przede wszystkich dlatego, że dużo łatwiej posługiwać się na starość własnym uzębieniem niż na przykład sztuczną szczęką, a implanty zębowe są kosztownym wydatkiem, niedostępnym dla przeciętnego Kowalskiego.

Po drugie, chore zęby są siedliskiem bakterii, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu, prowadząc np. do problemów z sercem. Bakterie rozprzestrzeniające się po całym organizmie są dla nas poważnym zagrożeniem, mogą atakować narządy wewnętrzne i prowadzić do zatrucia.

Dlatego nie warto lekceważyć ani bólu zęba, ani próchnicy objawiającej się czarnymi plamkami na zębach, ani kruszenia się zębów, ani krwawienia z dziąseł, ponieważ mogą to być symptomy poważnych chorób, w tym m.in. osteoporozy. Tłumienie bólu tabletkami przeciwbólowymi nie jest dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę.

Chore zęby nie pozostają bez wpływu na resztę organizmu, dlatego trzeba je wyleczyć jak najszybciej się da. We współczesnej stomatologii dostępne są bardzo nowoczesne technologie, urządzenia, materiały i narzędzia, które pozwalają na szybką i właściwą diagnozę, a także skuteczne leczenie. Począwszy od laserów, poprzez materiały uszczelniające, fizjodyspensery, sinus lift, odgryzacze, a skończywszy na igłotrzymaczach i osteotomach.

Stomatolodzy dysponują także nowoczesnymi metodami znieczulania, wielu stosuje także gaz rozweselający, zwłaszcza w przypadku najmłodszych pacjentów. Nie ma się więc czego bać.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.