Dieta maluszka, czyli o karmieniu piersią

dieta
  • Sharebar

Karmienie piersią jest pierwszym etapem żywienia noworodka. Żadne dziecko nie jest uczulone na mleko własnej matki. Pokarm ten od pierwszych dni zapewnia mu prawidłowy rozwój, sprawiając, że organizm nabiera odporności i oswaja się ze światem. Bardzo rzadko spotyka się przeciwwskazania wynikające ze stanu zdrowia dziecka lub matki.

Optymalnym okresem karmienia piersią jest pierwsze 9-10 miesięcy życia. Tuż po narodzeniu niezbędne jest dla maluszka 10-12 posiłków na dobę, z czasem jednak zmniejsza się do 6-7 karmień piersią na dobę. Karmienie piersią ma wiele plusów. Powoduje naturalne budowanie się więzi między matką a dzieckiem, a maluszkowi zapewnia prawidłowy rozwój dzięki swej lekkostrawności, najodpowiedniejszemu składowi i odpowiedniej temperaturze.
Pokarm, którym karmione jest dziecko poprzez pierś matki, zmienia swój skład zarówno wraz z porą dnia jak i z wiekiem dziecka. Jego dieta nieco ewoluuje. Zmienia się też skład podczas jednego karmienia. Na początku dziecko dostaje bowiem bardziej rozwodnione mleko (faza wodna), następnie zmienia się ono w gęstą, tłustą i odżywczą mieszankę (faza tłuszczowa). Aby dziecko miało siły na dzień, natura sprawiła, że matka ma najbardziej tłusty, a więc też odżywczy pokarm rano i po południu. W skład mleka wchodzą również aminokwasy, które bezpośrednio oddziałującą na rozwój układu nerwowego maluszka, laktoferynę wpływają na prawidłową pracę jelit, laktozę, czyli cukier, który poprawia wchłanianie wapnia, magnezu oraz żelaza przez organizm niemowlaka. W skład mleka wchodzą również gotowe przeciwciała, które sprawiają, że organizm maluszka staje się odporny na choroby, z jakimi podczas całego swojego życia zetknęła się jego matka.
Zdarza się, że matka nie jest w stanie samodzielnie karmić dziecka własnym mlekiem. Wówczas niezbędne jest zastąpienie (lub rozbudowanie) diety dziecka o pokarm sztuczny. Mleko modyfikowane to najczęściej pokarm produkowany przez krowę, który zostaje następnie odpowiednio przetworzony, by jak najbardziej przypominał mleko ludzkie. Mleko modyfikowane produkowane jest przez wiele firm, ma też różny skład. Aby dobrać najodpowiedniejszy rodzaj sztucznego mleka, należy skonsultować się z lekarzem, który na podstawie indywidualnych potrzeb maluszka dobierze odpowiedni rodzaj pokarmu.
Warto jest jednak wiedzieć o tym, że rodzaj mleka odpowiada również wiekowi maluszka. Może ono stanowić urozmaicenie diety w przypadku, gdy organizm matki nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej jego ilości, może stanowić również podstawę diety.
Mleko początkowe o numerze 1 podawane jest niemowlakom od pierwszych dni życia do około 4-6 miesiąca życia. Mleko następne, noszące nr 2, podaje się dzieciom powyżej 4 miesiąca. Mleko z cyfrą 3 (oznaczone niekiedy jako mleko Junior) przeznaczone jest dla maluszków, które ukończyły pierwszy roczek życia. Na rynku dostępne są również mleka oznaczone symbolem HA. Są to produkty hipoalergiczne, które przeznaczone są dla dzieci mających alergię lub zagrożonych pojawieniem się jej. Niektóre dzieci miewają jednak alergię na mleko krowie. Dla nich przeznaczone są specjalne produkty tzw. hydrolizaty białkowe, doskonale zastępujące tradycyjne mleko.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Dieta maluszka, czyli o karmieniu piersią , 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Jak długo karmić piersią?
  2. Karmienie piersią a życie zawodowe
  3. Najlepsza dieta oczyszczająca
  4. Unikane skazy białkowej
  5. Czy twoje dziecko ma alergię pokarmową?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.