Czym objawia się miażdżyca?

  • Sharebar

Co to jest miażdżyca?

Miażdżyca jest niezwykle niebezpieczną chorobą dla serca oraz całości układu krwionośnego. Blaszki miażdżycowe nie zalegają tylko w jednym miejscu, lecz rozprzestrzeniają się na cały organizm, przez co ciężko je usunąć. Miażdżyca jest przewlekłym procesem zapalnym, który dotyka głównie dużych oraz średnich tętnic w odpowiedzi na odkładający się w tych naczyniach cholesterol. W leczeniu tej choroby bardzo duże znaczenie ma odpowiednia dieta, aktywny tryb życia oraz racjonalny wypoczynek.

Czynniki ryzyka

Do najgłówniejszych czynników ryzyka miażdżycy zalicza się: czynniki niemodyfikowalne, czyli czynniki genetyczne i występowanie miażdżycy w rodzinie, a także wiek. Do czynników modyfikowalnych zalicza się natomiast wysokie stężenie cholesterolu całkowitego, cukrzycę, palenie tytoniu, nadwagę i otyłość czy też zaburzenia krzepnięcia krwi. Miażdżyca rozpoznawana jest na podstawie charakterystycznych dolegliwości, a także obecności czynników ryzyka. W badaniach krwi można zaobserwować podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego oraz obniżenie dobrego cholesterolu.

Leczenie miażdżycy

W leczeniu miażdżycy bardzo ważne jest wykluczenie czynników zwiększających ryzyko tej choroby. Szczególnie istotna jest regularna i umiarkowana aktywność fizyczna, czyli długie spacery, jazda na rowerze, ćwiczenia fizyczne, bowiem one rozwijają krążenie oboczne w kończynach oraz zwiększają liczbę naczyń krwionośnych. Bardzo ważne jest też zaprzestanie palenia, utrzymywanie prawidłowego poziomu tak zwanego złego cholesterolu, prowadzenie zdrowego trybu życia, stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety, a także utrzymanie prawidłowej masy ciała. U chorego z miażdżycą istotne jest prawidłowe leczenie chorób i stanów współwystępujących, takich jak na przykład: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość czy też choroba wieńcowa.

Profilaktyka

Miażdżyca jest chorobą, która postępuje przez całe życie. Jeżeli chory na miażdżycę maksymalnie ograniczy obecność czynników ryzyka miażdżycy, to można opóźnić jej rozwój. Bardzo duże znaczenie ma odpowiednie leczenie, a także stosowanie się do zaleceń lekarskich. Skłonność do miażdżycy tętnic w dużym stopniu związana z wiekiem. Z tego względu osoby w średnim oraz starszym wieku powinny zwracać uwagę na ewentualne występowanie niepokojących objawów i w razie jakichkolwiek wątpliwości powinny niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Wczesne wdrożenie leczenia ma bardzo duże znaczenie dla przebiegu choroby. W zapobieganiu miażdżycy niezwykle istotne jest też utrzymywanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi oraz utrzymywanie prawidłowej wagi ciała.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Choroby nerek – czego można się spodziewać
  2. Czym trujemy się w kuchni?
  3. Czym kierować się przy wyborze biura rachunkowego?
  4. Czym charakteryzują się odżywki
  5. Czym charakteryzuje się styl skandynawski?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.