Czym jest hipogonadyzm?

andropauza
  • Sharebar

Hipogonadyzm polega na niedoczynności gonad (w przypadku mężczyzn: jąder). Gonady nieczynne nie są w stanie produkować hormonu, jakim jest testosteron ani gamet (plemników). Zdaniem naukowców nie zależy łączyć bezpośrednio hipogonadyzmu i andropauzy, bowiem hipogonadyzm jest zazwyczaj spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, które nie wynikają z procesu starzenia, ale ze zmian w przysadce mózgowej lub zaburzeń na tle genetycznym.

Hipogonadyzm może jednak wystąpić w okresie andropauzy. U mężczyzn po 50 roku życia może spowodować różnego rodzaju spustoszenia i ubytki zdrowotne takie jak: powstanie osteoporozy, otyłość, zaburzenia czynności krwiotwórczej itp. W okresie męskiego przekwitania mechanizm hipogonadyzmu andropauzalnego wynika z zaburzeń podwzgórzowo-przysadkowych, co w dużym stopniu wiąże się ze stresem. Mężczyźni mają problemy, których nie potrafią rozwiązać, a co za tym idzie przestają być odporni na stres, popadają w różnego rodzaju depresje (więcej na ten temat znajdziesz tutaj). Zmniejszona odporność na stres, lęki, objawy hipochondryczne, trudność w podejmowaniu ważnych decyzji – to wszystko może mieć wpływ na pojawienie się dolegliwości chorobowych.

Pogarsza się wtedy również życie seksualne, zmniejsza się libido, pojawia się „brak apetytu” na współżycie (Sidenafil citrate stosuje się w leczeniu zaburzeń erekcji). Ważna sprawa to przede wszystkim umiejętność wyeliminowania stresu z naszego życia. Czym mniej sytuacji stresowych, tym mniejsze prawdopodobieństwo występowania zaburzeń na tle psychicznym, depresji i lęków. Mężczyźni po 50 roku życia powinni dbać o swoje zdrowie, by w pełni cieszyć się z życia. Zamykanie się w swoim świecie może okazać się groźne w skutkach. Współczesny świat stawia przed człowiekiem wiele wyzwań, poza tym rozwój cywilizacji, postęp techniki wpływa na szybkie tempo życia, co może prowadzić do depresji, a depresja z kolei pustoszy organizm i zakłóca pracę poszczególnych narządów prowadząc do ciężkich schorzeń. Każdy człowiek powinien zdawać sobie sprawę z zagrożeń jakie niesie za sobą stres i powinien wiedzieć do czego może doprowadzić życie w ciągłym biegu.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 3.8/5 (4 oddanych głosów)
Czym jest hipogonadyzm? , 3.8 out of 5 based on 4 ratings

Podobne wpisy:

  1. Wyjaśniamy czym jest badanie USG 3d
  2. Czym jest zapalenie trzustki?
  3. Czym jest i jak leczyć astygmatyzm
  4. Czym jest depilacja brazylijska?
  5. Czym jest i jak działa IKE?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.