Czy warto brać leki uspokajające?

  • Sharebar

Stres i nerwy towarzyszą nam praktycznie każdego dnia. Dopóki radzimy sobie z nimi psychicznie, to nie odczuwamy ich silnych skutków. Jeśli jednak sytuacja się zmienia, a my zaczynamy zatracać się odczuwanych lękach, pojawia się problem. Taki stan może doprowadzić do problemów z zasypianiem, kłopotów z koncentracją, nagłych stanów histerii i paniki czy tworzenia się rozmaitych fobii. Z tego powodu wiele osób sięga po lek uspokajający, mający pomóc im w przezwyciężeniu stresu. Czy jednak jest to rozsądne rozwiązanie?

Pierwszą rzeczą, z której należy zdać sobie sprawę, jest działanie leku uspokajającego. Aby dostać silne leki, zazwyczaj psychotropowe, należy udać się do lekarza psychiatry, który – obok terapii farmakologicznej – wprowadzi również odpowiednią terapię. Niestety, wiele osób nie decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na społeczne zahamowania. Najczęściej sięgamy więc po lek uspokajający dostępny bez recepty, oparty na ziołowej recepturze. Aby mógł on zadziałać z pełną siłą, musi skumulować się w organizmie, a więc musimy go brać przynajmniej przez tydzień w pełnej dawce.

Przyjmowanie ziołowych leków uspokajających ma swoje plusy i minusy. Po pierwsze, lek taki usuwa objawy stresu, a nie jego przyczynę. Oznacza to, że obok jego przyjmowania, konieczna jest również praca nad sobą i swoimi nawykami, która pozwoli na zminimalizowanie udziału stresu w naszym życiu. Podczas regularnego brania leku – będzie on na nas działał coraz słabiej, bo organizm przyzwyczai się do dawki substancji. Z drugiej strony, lek uspokajający często działa na zasadzie efektu placebo – człowiekowi, który go przyjmuje, robi się lepiej od samego przyjęcia tabletki, tak samo, jak podczas choroby czujemy się lepiej po samym pójściu do lekarza.

Lek uspokajający może być dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy wiemy, że zbliża się coś, co wywoła u nas silny stres. Wówczas, do spółki z ćwiczeniami pozwalającymi na radzenie sobie ze stresem w sferze psychiki, lek taki wspiera nasze stabilne, dobre samopoczucie. Jest również pomocny przy niektórych problemach wywołanych stresem, np. kłopotach z zasypianiem.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Cudowne leki na poważne schorzenia
  2. Leki przeciwbólowe dla ciężarnych
  3. Leki z domowej apteczki
  4. Premium Assistance – warto czy nie warto?
  5. Lęki przyszłego taty przed porodem
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.