Czy na pewno wiesz wszystko o perfumach?

  • Sharebar

Świat perfum jest światem pełnym emocji, magii i… wielu ciekawych i dziwnych faktów. Oto kilka ciekawostek, które mogą Cię naprawdę zainteresować.

Dla jednych świat ekskluzywnych perfum to grono dziwnych snobów, dla innych to poezja zmysłów i magia, którą potrafią zrozumieć jedynie nieliczni, wyjątkowi ludzie. Prawda jest jednak taka – że tak, jak w każdej dziedzinie, tak i w tej – znajdziemy tu artystów, rzemieślników i zwykłych dorobkiewiczów czy snobów.

Co do tych ostatnich, to warto wspomnieć o najdroższych perfumach świata, jakimi jest Delicious od DKNY. Perfumy te znalazły się w księdze rekordów Guinessa, właśnie ze względu na swoją niewybredną cenę. Cena flakoniku wynosi „jedynie” 3 200 000 złotych. Najciekawsze jest to, że płaci się nie za sam zapach, ale za nietuzinkowy, ociekający białym złotem, diamentami i szafirami flakonik, zaprojektowany przez Martina Katza.

Nawet kupując znany zapach, który wybrało kilka naszych koleżanek – będziemy się wyróżniać. Wynika to z tego, że wybierając te same perfumy – będą one inaczej prezentować się na każdej kobiecie, tworząc unikalną mieszankę i połączenie z jej naturalnym zapachem i PH. Dzięki temu, nie musimy obawiać się tego, że stracimy swoją unikalność – dobre perfumy jedynie podkreślą naszą wyjątkowość.

Świat perfum nie jest pozbawiony kreatywności i wyjątkowej wyobraźni. Świadczy o tym choćby to, jak ciekawe zapachy powstały do tej pory. Mimo istnienia niemal 40 tysięcy różnych substancji zapachowych – wciąż powstają zapachy, które mogą zaskoczyć. Należą do nich np., zapachy kaplicy cmentarnej, waginy, męskiego nasienia czy też taśmy klejącej lub pieniędzy. Coraz prężniej rozwija się także rynek perfum dla dzieci i zwierząt.

Coraz popularniejsze staje się tworzenie unikalnych perfum, opartych na DNA danej osoby. Dzięki temu można stworzyć zapach jedyny w swoim rodzaju, taki który będzie współgrał z naszym ciałem i tworzył niebanalną miksturę. Tworzeniem tego typu specyfików zajmuje się np. Etat Libre d’Orange czy Demeter.

Zapachy to nośniki wspomnień. Kolejne badania dowodzą jak ścisły jest związek między zapachami a powstającymi wspomnieniami. To dzięki nim możemy przywołać dane chwile w pełnej ostrości i intensywności przeżywanych wówczas emocji. Mówi o tym choćby tzw. fenomen Prousta, który pokazuje, że zapach może poruszyć lawinę wspomnień i dobrze konserwować nasze przeżycia. Nie trzeba wielkich badań, by samodzielnie sprawdzić czy to działa. Wystarczy znów poczuć zapach, jakiego używała nasza dawna sympatia, aby zrozumieć, jak szybko i jak intensywne wspomnienia do nas przyjdą.

Idąc do perfumerii i chcąc wybrać idealny zapach, warto pamiętać o kilku wskazówkach. Przede wszystkim – jeśli mamy taką możliwość, warto na zakupy wybrać się przed południem – gdy nasze zmysły są szczególnie wyostrzone. Jeśli testujemy dany zapach, najlepiej odbierać go ze skóry – tylko wówczas wydobędziemy z niego rzeczywiste nuty i poczujemy to, jak będzie on współgrał z naszym naturalnym zapachem. Jednak, aby poznać ten efekt, najlepiej odczekać kilkanaście minut, zanim zapach osiądzie i spoi się z naszą skórą. Między sprawdzaniem kolejnych zapachów, najlepiej wąchać ziarna kawy, które skutecznie zrestartują nasze kubki smakowe.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Czy wiesz kiedy i jak używać perfum ? Nasz artykuł ci to przybliży
  2. Wybór perfum – czym się kierować?
  3. Powermed oszustwo? Czy aby na pewno?
  4. Jak dobrać odpowiednie perfumy?
  5. Wybierać tanie czy dobre? Perfumy Sisley
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.