Czy można przedawkować żelazo?

  • Sharebar

Choć większość osób boryka się raczej z niedoborami żelaza prowadzącymi do anemii i by je uzupełnić, często sięga po suplementy diety z żelazem, to jednak istnieje również grupa osób, które cierpią na choroby wywołane nadmiernym odkładaniem się żelaza w organizmie, co z kolei może prowadzić do ciężkich powikłań zdrowotnych i groźnych dla życia chorób, z nowotworami włącznie.

Zwykle dla zwiększenia poziomu żelaza w organizmie stosuje się specjalny, bogaty w ten pierwiastek suplement diety. Żelazo można również uzupełnić poprzez spożywanie większych ilości czerwonego mięsa lub zielonych warzyw. Z nadmiarem żelaza już nie tak łatwo sobie poradzić. Osoby, które mają podwyższony poziom żelaza we krwi, powinny w sposób zdecydowany zmienić swoje nawyki żywieniowe. Na pierwszym miejscu ograniczone do minimum powinno być spożycie czerwonego mięsa oraz podrobów, takich jak wątróbka, która wraz z mięsem jest bardzo dobrym źródłem żelaza hemowego – najłatwiej wchłanianej jego wersji. Warto także ograniczyć dawki przyjmowanej wraz z pokarmem witaminy C, która wspomaga wchłanianie się żelaza. Z codziennego menu należy również wycofać każdy zawierających żelazo suplement diety. Żelazo w tej formie powinno być spożywane tylko na wyraźne zalecenie lekarze, głównie przez kobiety w ciąży, które wykazują się zwiększonym zapotrzebowaniem na ten pierwiastek oraz przez osoby, które uległy wykrwawieniu.

Aby zapobiec ewentualnemu przedawkowaniu żelaza, zaleca się przede wszystkim przyjmowanie go w formie żelaza niehemowego (żelazo znajdujące się w pokarmach roślinnych). Nadmiar żelaza występującego w tej postaci może być w prosty sposób wydalony z organizmu, w wyniku naturalnych procesów trawiennych. Niestety w przypadku żelaza hemowego (występującego w mięsie) taki proces nie zachodzi i jest ono praktycznie w całości od razu wchłaniane przez nasz organizm, co jak wcześniej wspomnieliśmy może być niezwykle niebezpieczne i prowadzić do odkładania soli żelaza, które z kolei mogą być przyczyną hemochromatozy – schorzenia groźnego dla naszego zdrowia i życia.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Czy można przedawkować żelazo?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Czy można zmniejszyć zużycie paliwa?
  2. Czy można lubić Zakład Ubezpieczeń
  3. Czy suplementy diety mogą zawierać skuteczne antyoksydanty?
  4. Dieta bogata w rośliny strączkowe
  5. Spirulina, dar natury.
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.