Czy liszaj jest chorobą zakaźną?

choroby_zakaźne
  • Sharebar

Fora internetowe o tematyce dotyczącej chorób pełne są wpisów osób, które podejrzewają u siebie liszaj. Często zastanawiają się, jakim sposobem mogły się zarazić i obwiniają same siebie o nierozwagę. Należy jednak pamiętać, że żaden liszaj nie jest zaraźliwy. Mianem liszaja określa się kilka schorzeń jak: liszaj twardzinowy, rumieniowaty, jak również płaski, który pojawia się najczęściej. Wszystkie liszaje są przypadłościami autoimmunologicznymi o nieznanym podłożu.

Zmiany skórne formują się, kiedy nasz własny system immunologiczny atakuje swój organizm i jego zdrowe komórki. W rezultacie oprócz nieprzyjemnych zmian skóry dochodzi do świądu. Oczywiste jest to, że w niektórych wypadkach może dojść do zakażenia skóry drobnoustrojami czy grzybami. Przeważnie dochodzi do tego podczas rozdrapywania swędzących miejsc przez osobę chorą. Biorąc pod uwagę informacje, jakie na temat tej dolegliwości posiada dzisiejsza medycyna trzeba pamiętać, że zachorowanie na liszaj bezsprzecznie nie zależy od naszego zachowania. Bez wątpliwości niektóre okoliczności środowiskowe oraz nasilony stres mogą wpływać na nasilenie symptomów schorzenia.

Nie ma medykamentów, jakie leczą źródło pojawienia się liszaja. Leczone są wyłącznie symptomy wywoływane przez tę przypadłość. W większości przypadków rekomendowane są medykamenty przeciwdziałające swędzeniu. Często też specjaliści przepisują środki uspokajające, a w zaawansowanych formach liszajów transkrybowane są medykamenty steroidowe do użytkowania miejscowego oraz w pastylkach. Liszaja nie należy mylić z chorobą o analogicznej nazwie – liszajcem, który jest schorzeniem zakaźnym i powstaje w następstwie infekcji paciorkowcowo – gronkowcowej. Kuracja liszajca polega na podawaniu specyfików przeciwbakteryjnych.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.