Choroby laryngologiczne

  • Sharebar

Istnieje wiele chorób laryngologicznych. Do najczęstszych należą zapalenie ucha, zapalenie zatok, zapalenie gardła lub krtani. Zwyczajowo przyjęta nazwa takiego specjalisty to laryngolog, choć prawidłowa to otolaryngolog. Jest to osoba wyspecjalizowana w leczeniu wyżej wymienionych chorób, a także w przypadkach zaburzeń słuchu, równowagi, problemu z chrapaniem, zaburzeń węchu, smaku i głosu. Niekiedy też, niestety, leczy różnego rodzaju nowotwory.
Każdy laryngolog leczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Kiedy należy uważać?

Zwłaszcza w czasie zimy lub jesieni jesteśmy narażeni na zachorowanie. Oczywiście, większość infekcji nie wymaga wizyty laryngologa. Istnieje wiele domowych środków zaradczych. Są one naturalne i stosowane od lat. Jednym z nich jest przygotowanie papki z ziemniaków, zawinięcie jej w ręcznik i przyłożenie do bolącego gardła. Na wszelkie błahe infekcje gardła nieocenionym sposobem są płukanki z ziół lub soli. Skutecznie pomaga także czosnek lub miód.
Jednak przy podejrzeniu zapalenia ucha lub zatok należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Lekceważenie problemów laryngologicznych może skończyć się różnymi powikłaniami, o czym można przeczytać tutaj *miejsce na link*. Nie warto ryzykować swojego zdrowia, odkładając lub lekceważąc wizytę u lekarza.

Gdzie się udać?

W Polsce mamy wiele wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się tą dziedziną medycyny. Lekarze ciągle zdobywają nową wiedzę, szkolą się w tym zakresie, dzięki czemu przybywa nam rzetelnych lekarzy.
Problemem pozostaje dostęp do lekarzy. Niestety w Polsce czas oczekiwania na laryngologa bywa długi. Niektórzy wolą zdecydować się na prywatną wizytę. Koszty są różne w zależności od wielkości miasta i rangi specjalisty. Przeciętnie wahają się w granicach 50 zł – 150 zł.Niezależnie od naszego wyboru warto wiedzieć, że nie brakuje nam rzetelnych lekarzy.W przypadku trudnych i nagłych wypadków, jak na przykład brak słuchu, możemy skorzystać z pomocy pogotowia.

Diagnozowanie

Jeśli chcemy umówić się na wizytę na NFZ, pamiętajmy, że potrzebne jest nam skierowanie od lekarza ogólnego. Niezależnie jaki rodzaj badania mamy, warto pamiętać o kilku zasadach. Na badanie należy zabrać ze sobą, jeśli mamy, aktualne wyniki badań. Zadbajmy o staranne wyczyszczenie uszu. Badanie przebiega bezboleśnie. W zależności od rodzaju infekcji, lekarz dobierze sprzęt. Przy problemach ucha używa się otoskopu. W niektórych sytuacjach specjalista może użyć mikroskopu lub endoskopu. Natomiast przy infekcjach zatok lekarz może zalecić zdjęcia RTG.

Reasumując, jeśli środki doraźne nam nie pomagają, udajmy się do lekarza. Nie warto ryzykować groźnymi powikłania, zwłaszcza że prawidłowe leczenie chorób laryngologicznych nie trwa długo.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Zapalenie błędnika
  2. Choroby nerek – czego można się spodziewać
  3. Choroby leczone zimnem
  4. Choroby wątroby – co je powoduje i jak zapobiegać
  5. Czy nebulizator dla dzieci jest wart zakupu?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.