Cała prawda o skarpetach

  • Sharebar

Skarpety są tym elementem garderoby, na których zrobić można dobry interes. Jeżeli wydaje nam się, że skarpeta to… skarpeta, pora dowiedzieć się kilku faktów na ich temat. Być może nawet nie słyszeliśmy o skarpetach do zadań specjalnych, a takie istnieją i co więcej, cieszą się dużą popularnością.

Skarpety, jak wiadomo, są przeznaczone do zakładania na stopy. Choć można pomyśleć, że są na szarym końcu odzieżowej listy zakupów, tak naprawdę powinny znaleźć się na jej początku. Dlaczego? Ponieważ to od stóp wychładza się organizm – nie bez przyczyny w czasie choroby należy moczyć je w gorącej wodzie. Ciepłe i suche skarpety zabezpieczają stopy przed wychłodzeniem, ale i przed otarciami oraz odparzeniami (odprowadzają bowiem wilgoć na zewnątrz).

Ze względu na długość skarpet możemy wyróżnić kilka ich rodzajów: zakolanówki (sięgają powyżej kolan, są najdłuższe), podkolanówki (długie, jednak sięgające do wysokości kolan), standardowe (do ok. 8 cm ponad kostkę) oraz tzw. stopki, które sięgają do połowy kostki.

Skarpety, które większość z nas nosi na co dzień, to przeważnie zwykłe skarpety przeznaczone do całorocznego użytku. Chronią nasze stopy prze obtarciami, które mogą spowodować buty, zapewniają komfort i wygodę. Jednak na potrzeby różnych sytuacji, znajdziemy różne rodzaje skarpet zaprojektowanych tak, by jak najlepiej służyły naszym stopom.

Skarpety zdrowotne to takie, które są elastyczne i nie uciskają nóg, dzięki czemu mogą nosić je osoby z chorobami układu krążenia lub opuchniętymi nogami. Zastosowano w nich również systemy antybakteryjne i antygrzybiczne, dzięki czemu nie dopuszczają do rozwoju mikroorganizmów i przykrego zapachu.

Należy wymienić także dużą grupę, jaką stanowią skarpety sportowe. Znajdziemy tutaj modele trekkingowe, które posiadają ochronę antybakteryjną oraz dodatkowe wzmocnienia, chronią także przed przegrzaniem. Skarpety narciarskie z kolei są wysokie i chronią nogi przed zimnem oraz ewentualnymi urazami, zapewniają właściwą termoregulację i odprowadzanie wilgoci. W skarpetach sportowych (zarówno wysokich , jak i niskich – w zależności od konkretnej dyscypliny), wykorzystuje się rozmaite technologie, mające zapewniać komfort, bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Skarpety takie posiadają płaskie niewyczuwalne szwy, włókna bakteriostatyczne oraz inne, odprowadzające wilgoć na zewnątrz skarpety.

Nie zapominajmy, że nawet jeżeli na co dzień nie musimy nosić skarpet, zawsze powinny znaleźć się one w naszej garderobie. Są bowiem koniecznym elementem ubioru w wielu sytuacjach, zarówno tych nieformalnych, jak i oficjalnych. Stanowią także element, dzięki któremu dbamy o zdrowie i higienę naszych stóp. To detale uzupełniające nawet najlepszej jakości ubrania stoprocent.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Cała prawda o zawodzie konsultanta ślubnego
  2. Japonek nastał czas
  3. Badanie mocy silnika
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.