Bóle kręgosłupa to nic przyjemnego

  • Sharebar

Ciebie również męczą kłopotliwe bóle kręgosłupa? Schorzenia kręgosłupa to poważna sprawa. Przecież kręgosłup i stawy to podstawowe elementy układu mięśniowo-szkieletowego. Urazy kręgosłupa to wyjątkowo dokuczliwe schorzenia, które utrudniają każdą codzienną czynność. Jak możemy sobie z nimi radzić?

Nie baw się w lekarza

Jak wcześniej wspomniałam, z bólami kręgosłupa nie ma żartów. Nie warto ryzykować stosując jakieś domowe sposoby leczenia, lub co gorsze wyczytane z internetu. Biorąc pod uwagę fakt, że jest naprawdę bardzo dużo różnych schorzeń kręgosłupa, a ich objawy są do siebie bardzo podobne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy leczyć się na coś innego niż faktycznie nam dolega. Nie tylko sobie nie pomożemy, ale również możemy sobie jeszcze bardziej zaszkodzić, a tego byśmy nie chcieli. Dlatego jeśli męczy nas ból pleców powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalistycznego ośrodka, który udzieli nam fachowej pomocy.

Bóle kręgosłupa – leczenie

Na samym początku leczenia bólu, należy dowiedzieć się, jaka jest jego przyczyna. Bardzo często eliminowane są jedynie objawy a nie źródło bólu. Aby nazwać schorzenie, lekarz specjalista zobowiązany jest do przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem. Dodatkowo zaleca się wykonanie szeregu badań takich jak rezonans magnetyczny czy prześwietlenie bolącego odcinka kręgosłupa. Na podstawie tych działań lekarz jest w stanie wystawić prawidłową diagnozę oraz zaplanować odpowiednią formę terapii, która proponowana jest pacjentowi.

Przyczyna bólu

Nie ma jednej przyczyny dla występowania bólu kręgosłupa. Chorobę może wywoływać zarówno nieprawidłowa postawa, złe ruchy ciała, czynniki genetyczne, a także indywidualne predyspozycje każdego pacjenta. Ból również może być związany z problemami emocjonalnymi, jakie przeżywa dana osoba.

Objawy schorzeń kręgosłupa

Najczęściej ból występuje miejscowo, czyli w określonym odcinku kręgosłupa. Są też przypadki, w których ból wychodzi poza kręgosłup i rozprzestrzenia się na przykład na nogi, klatkę piersiową czy tylną część głowy. Choroba, może się również objawiać poprzez występowanie skurczy, uczucie drętwienia, ograniczenie wykonywania zwyczajnych ruchów, a także bezsenność.

Profilaktyka

Jeśli udało się nam wyleczyć nasz kręgosłup warto zadbać o to, aby choroba nie wróciła. W przypadku pracy siedzącej powinniśmy zwrócić uwagę na dobór fotela, na jakim spędzamy większość czasu. Dobry fotel powinien umożliwiać przyjęcie wygodnej pozycji siedzącej, a także wspierać odcinek lędźwiowy naszego kręgosłupa. Aby nie obciążać kręgosłupa, górna część pleców powinna być całkowicie wyprostowana. Niestety tak przyjemne krzyżowanie nóg jest całkowicie zabronione. Stopy powinny być ustawione na szerokość bioder. Monitor, na którym pracujemy powinien być ustawiony w odległości od 60 do 90 cm, bezpośrednio na wprost wzroku, żeby nie było konieczności obracania głowy w lewo lub w prawo. Jeśli często korzystamy z rozmów telefonicznych, nie umieszczajmy aparatu między głową a ramieniem, gdyż jest to wyjątkowo niekorzystne dla naszego kręgosłupa.
Ważne są profilaktyczne ćwiczenia, które pomogą nam w utrzymaniu dobrej kondycji naszego kręgosłupa. Wystarczy robić sobie przerwy w pracy, podczas których trzeba wstać i wyciągnąć raz lewą raz prawą rękę do góry. To ćwiczenie zapewni naszemu kręgosłupowi rozciągnięcie. Natomiast, aby rozluźnić mięśnie pleców, nawet nie trzeba wstawać. Wystarczy, że pochylisz się do przodu z rozstawionymi nogami i opuścisz swobodnie ręce.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Proste sposoby na bóle kręgosłupa
  2. Bóle pleców są coraz częstsze
  3. Ból gardła – przyczyny powstawania
  4. Migrenowe bóle głowy
  5. Istota dobrego samopoczucia
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.