Tablice Unijne – problematyczne detale

 • Sharebar

Tablice Unijne
Przy projektowaniu tablic unijnych trzeba się trzymać ściśle określonych wytycznych. Niezastosowanie się do nich może skutkować dosyć bolesnymi konsekwencjami i przekonało się o tym wielu beneficjentów dotacji unijnych. Często zlecając wykonanie tablicy nie zdajemy sobie sprawy z wielu niuansów, które później podczas pierwszej kontroli wychodzą. Wytyczne Unijne są bardzo precyzyjne i bezwzględne, niestety ale nie ma żartów. Unia daje i Unia zabiera, jak nie podporządkujemy się pod wymagania projektowe, których często są dziesiątki jak nie setki.

Każdy napis, każda czcionka, każde logo ma kryteria, których trzymanie się powinniśmy egzekwować od agencji reklamowej. To nie agencja reklamowa odpowiada przez urzędnikami tylko beneficjent pomocy i to w interesie beneficjenta jest pilnowanie tego.

Programy jakie mamy to:

 1. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (POIG)
 2. Kapitał Ludzki (KL)
 3. Rozwój Polski Wschodniej (RPW)
 4. Programy Regionalne (PR)
 5. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW)

Tablice informacyjne-unijne powinny być wykonane z materiałów trwałych i odpornych na działanie czynników atmosferycznych.

Beneficjenci projektów unijnych, jak i instytucje zaangażowane we wdrażanie projektów unijnych, są zobowiązane do

 • poinformowania o tym fakcie społeczeństwa. Unia bardzo dba o to by społeczeństwo było informowane o ich działaniach i wsparciach.  Informacja o projekcie musi być widoczna i czytelna.
 • Informację o współfinansowaniu danego projektu powinno umieścić się tak by: informacja o “współfinansowaniu przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego” razem z logo danego programu operacyjnego a także z zamieszczonym logo Unii Europejskiej oczywiście według określonych standardów.
 • Poniżej tych wszystkich informacji  może się również znaleźć dodatkowy podpis o „współfinansowaniu przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego”. Nie jest to jednak warunek bezwzględny,  ale inna tak zwana opcjonalna forma informowania o współfinansowaniu danego przedsięwzięcia.
 • Tablice według zaleceń powinny być wykonane z materiały trwałego, który zapewni ich wieloletnią ekspozycję a co za tym idzie promocje.
 • Nie powinno się stosować agresywnych kolorów, zalecane kolory tablicy unijnej to: tło białe, czcionka Arial CE koloru czarnego.
 • Czcionki na tablicy unijnej powinny mieć wysokość co najmniej cztery centymetry.
 • Wysokość liter informujących o udziale środków unijnych w inwestycji nie powinien być mniejszy niż informacji o zaangażowaniu środków własnych.

Technik nanoszenia takich informacji jest wiele instytucje realizujące projekty nie ograniczają wykonawców. Do wykonania nadruku można użyć takich druków jak: sitodruk, wydruki solventowe i lateksowe a również naniesienie grafiki z plotera tnącego.

Trzymanie się wszystkich wytycznych przez specjalistów projektujących i wykonujących tablice unijne sprawi, że unikniemy wielu pytań ze strony kontrolerów, w skrajnych wypadkach unikniemy nawet poprawiania tablicy.

 

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

 1. Tablice reklamowe – rodzaje produkcji
 2. Tablice pamiątkowe.
 3. Nowe detale na temat Terminatora!
 4. Problematyczne sprawy przy zakupie węgla
 5. Szkoła=tablica, tyle że interaktywna
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.