Popularne gatunki kawy, Robusta oraz Arabika

  • Sharebar

Kawa jest aktualnie jedną z najpopularniejszych używek na świecie. Bardzo wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez wypicia filiżanki aromatycznej kawy, czy to w domu o poranku, czy w pracy. Obojętnie gdzie pijemy kawę, warto wiedzieć, że bardzo duży wpływ na smak kawy ma to z jakiego pochodzi gatunku. Obecnie na rynku kawy dominują dwa gatunki, Arabika i  Robusta.

Arabika, nazywana także kawą arabską, jest najstarszym oraz najpopularniejszym gatunkiem kawy. Charakteryzuje się ona bogatym aromatem i smakiem z czekoladowo-orzechowymi nutami. Jeśli chodzi o zawartość kofeiny to wynosi ona około 1% – 1,7%, czyli mniej niż w przypadku Robusty. Arabika mimo szlachetnego smaku posiada również pewne wady, otóż jest bardzo trudna w uprawie. Klimat w którym można ją uprawiać musi spełniać określone warunki: temperatura powietrza powinna oscylować pomiędzy 15, a 30  stopniami Celsjusza, a wysokość nad poziomem morza na której znajduje się plantacja powinna mieścić się w granicach 900 – 2000 metrów n.p.m.  Głównymi krajami w których Arabika jest uprawiana są: Brazylia, Indonezja, Kolumbia, Gwatemala, Meksyk, Uganda, Indie, Salwador oraz Wybrzeże Kości Słoniowej.

Na drugim miejscu jeśli chodzi o popularność kawy jest Robusta, nazywana również kawą kongijską. To znacznie młodszy gatunek niż Arabika, odkryta została dopiero w XIX wieku. Jest to gatunek znacznie bardziej odporny na różnego rodzaju choroby, szkodniki oraz wahania temperatur, dzięki czemu jest wydajniejszy w uprawie. W ziarnach Robusty zawiera się również więcej kofeiny, w niektórych odmianach dochodzi ona nawet do 4%. Smak Robusty w porównaniu do Arabiki jest nieco bardziej gorzki i kwaśny.

Jak widać smak kawy w dużym stopniu zależy od jej gatunku. Oczywiście należy tu także uwzględnić inne czynniki, takie jak chociażby urządzenie w którym zaparza się kawę  (kafetierka, ekspres do biura), czy umiejętny proces palenia ziaren przez producenta kawy.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Popularne gatunki kawy, Robusta oraz Arabika, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Wpływ palenia kawy na jej smak
  2. Ekspresy do kawy
  3. Kawa kopi luwak i jej produkcja
  4. Łyk historii – ekspres do kawy
  5. Najlepsze na rynku ekspresy do kawy
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.