Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny

  • Sharebar

Wypadkiem komunikacyjnym nazywamy takie zdarzenie drogowe, w wyniku którego u osób w nim uczestniczących, doszło do obrażeń ciała albo rozstroju zdrowia. Wtedy mówimy o tzw. szkodzie osobowej. Każdy, kto w wyniku takiego zajścia, doznał uszczerbku na zdrowiu, utracił w sposób częściowy albo całkowity zdolność do wykonywania pracy albo jego stan zdrowia wymaga długotrwałej rehabilitacji powypadkowej, wówczas w każdej z tych sytuacji możemy ubiegać się o wypłatę odszkodowania za wypadek komunikacyjny. I choć wydaje się to całkowicie oczywiste, to jednak jest procent Polaków, którzy nie zdają sobie z tego faktu sprawy.
Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny obejmuje zadośćuczynienie za doznaną krzywdę oraz uszczerbek na zdrowiu, zwrot wydatków poniesionych na leczenie, dodatkowo kosztów dojazdów do lekarzy, opieki czy specjalnej diety. Przysługuje także zwrot utraconych w wyniku niezdolności do pracy dochodów albo renta, jeśli uszczerbek na zdrowiu całkowicie eliminuje szanse poszkodowanego do powrotu do pracy.
Wariant odszkodowania za wypadek komunikacyjny zwiększa się, o ile w wyniku zdarzenia drogowego doszło do wypadku śmiertelnego. Wówczas można ubiegać się o wypłatę świadczenia, które zrekompensowałoby pogorszenie się sytuacji życiowej, zwrot kosztów pochówku, rentę alimentacyjną czy zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.
O odszkodowanie za wypadek komunikacyjny mogą ubiegać się nie tylko kierowcy pojazdu, którzy uczestniczyli w zdarzeniu drogowym, ale również piesi czy pasażerowie. Rekompensata przysługuje również pasażerowi samochodu czy też innego pojazdu sprawcy wypadku, jak również małoletniemu pasażerowi, który w istotnym zakresie przyczynił się do powstania wypadku.

W wielu przypadkach skomplikowane formalności, w gąszczu których można szybko się pogubić, wielu zwykłych, prostych ludzi nie jest w stanie uporać się z problemem. Brak im specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Dlatego ubiegając się o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny warto powierzyć swoją sprawę profesjonalnych firmom odszkodowawczym.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Co robic gdy przytrafi sie nam wypadek?
  2. Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku?
  3. Odszkodowania za wypadek
  4. Wypadek przy pracy w Holandii
  5. Odszkodowanie powypadkowe. Jak postępować po wypadku?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.