Litery i cyfry z mosiądzu

  • Sharebar

Reklama kojarzy się przede wszystkim z oznakowaniem graficznym wykonanym z pleksi, wszelkimi banerami czy bilbordami. Reklama jednak może mieć również inne oblicze.  Może być subtelna, ciekawa  oparta na materiale od dawna wykorzystywanym przy wszelkiego typu elementach dekoracyjnych. Mowa tu o mosiądzu, metalu nieżelaznym będącym stopem cynku i miedzi.

Każdy z nas widział efektowne zdobienia w zabytkowych kościołach, starych kamienicach czy hotelach (tych o wyższym standardzie). Wszystkie elementy złote i te z połyskiem i te stylizowane na stare złoto to właśnie mosiądz, litery mosiężne i galanteria z mosiądzu. Chciałbym poświęcić nieco czasu literom mosiężnym stylizowanym na stare złoto. Wielu z nas wysoko ceni taką właśnie barwę i taki styl elementów mosiężnych. W środowisku naturalnym osiągniecie takiej właśnie barwy kończy się za zwyczaj tym że metal starzejąc się osiąga w efekcie końcowym barwę czarną a tego przecież nie chcemy. Oczywiści odnosi się to do sytuacji gdy mosiądz znajduje się na zewnątrz i jest bezpośrednio narażony na nasze nico zatrute i skażone tlenkami siarki powietrze atmosferyczne.

W przypadku przedmiotów z mosiądzu pozostawionych w pomieszczeniach, materiał ten starzeje się stopniowo i po długich latach osiągniemy zadowalający efekt. Wracając jednak do zastosowań zewnętrznych, co zrobić aby uzyskać odpowiednią barwę i zachować ją na zawsze? Patyna bo tak właśnie potocznie nazywamy nietypową korozję mosiądzu jest możliwa do uzyskania przy wykorzystaniu odczynników chemicznych.

Efekt patynowanego mosiądzu – starego złota można uzyskać nanosząc na odpowiednio przygotowaną powierzchnię liter mosiężnych np. roztwór wielosiarczku potasu. Roztwór należy równomiernie rozprowadzić na powierzchni elementów mosiężnych np. za pomocą pistoletu lakierniczego (pistolet niestety ulega znacznemu zabrudzeniu i wewnętrznej korozji więc warto wykorzystać stary sprzęt) czy wałeczka malarskiego. Tak przygotowane powierzchnie należy pozostawić do wyschnięcia a następnie lekko szlifować (np kostką ścierną o wysokiej gradacji tzn ok 200) do uzyskania żądanej barwy. Czynności te można powtórzyć dla uzyskania lepszych efektów. Aby tak przygotowane litery czy inne elementy mosiężne zachowały uzyskana barwę należy na powierzchnię nałożyć lakier bezbarwny dla utrwalenia i zabezpieczenia przed zgubnym działaniem środowiska naturalnego.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Litery i cyfry z mosiądzu, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. WWW – najważniejsze trzy litery
  2. WWW – najważniejsze trzy litery firmy
  3. Certyfikat dla energooszczędności
  4. Na co zwrócić uwagę przy zamawianiu nagrobka ?
  5. Certyfikaty energetyczne
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.