Druk offsetowy – warto w niego inwestować?

druk
  • Sharebar

O offsecie mówi się coraz to więcej i częściej. Jest to jedna z głównych metod poligraficznych, która jest na chwilę obecną wykorzystywana na szeroką skalę w wielorakich, profesjonalnych placówkach drukarskich. Zanim jednakże zdecydujemy się na to, aby owa metodę drukarską wybrać, warto jest przede wszystkim zainteresować się jej zaletami oraz wadami.

Plusy offsetu
Wśród niesamowicie istotnych cech szczególnych jest zwłaszcza zróżnicowanie, które tyczy się tu przede wszystkim odcieni kolorystycznych a także dostępnego podłoża drukarskiego. Można mówić o nietypowych materiałach takich jak przykładowo papier matowy, delikatnie lub wręcz przeciwnie – silnie połyskliwy, srebrny papier samoprzylepny etykietowy, gruby karton o wymiarach 350 g/m2 i wiele innych. Podobna rozpiętość wynika także w zakresie kolorystyki. Dopuszczalne są barwy czerwona, złota, seledynowa i wiele innych, niestandardowych, których przy zwyczajnym drukowaniu nie dałoby się uzyskać. Walorem jest tu też opcja zastosowania dowolnej liczby barw za jednym zamachem. Ponadto warto też zwrócić uwagę na opłacalność finansową wydruków. Tyczy się to zarówno kopiowania w jednym jak także i dwóch kolorach. Im więcej odbijamy, tym automatycznie koszty coraz korzystniej się rozkładają. Można zatem jednoznacznie stwierdzić, że ten typ metody poligraficznej sprawdza się przede wszystkim w drukowaniu wysokonakładowym, a więc gazet, czasopism, magazynów, broszur, ulotek czy też plakatów.

Minusy offsetu
Podstawową wadą takiego drukowania okazuje się zupełna nieopłacalność w przypadku kopiowania jednorazowego, pojedynczego. Po przeliczeniu na sztuki, drukowanie na szeroką skalę jest zdecydowanie tańsze niż standardowe kserowanie raz, dwa czy nawet dziesięć razy. Ponadto niewiele osób udających się do profesjonalnych placówek drukarskich posiada wiedzę na temat tego ile dokładnie zajmuje realizacja zlecenia uwzględniającego kopiowanie metodą offsetu. Nie jest to tak jak w przypadku wydruków cyfrowych – szybko, sprawnie i bezproblemowo. Tu wysoka jakość odbitek jest w dużym stopniu zależna od tego jak fachowcy zabiorą się za fazę przygotowawczą. Trzeba odpowiednio przygotować urządzenia, a następnie poczekać i to sporo na utrwalenie przekazywanego obrazu na wybranym podłożu drukarskim. Farby wykorzystywane tu na rozległą skalę są przede wszystkim lepkie oraz gęste, co sprawia, że w zasadzie wchłaniają się zdecydowanie wolniej niż w innych formach poligraficznych.


Drukarnia Warszawa

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. W co warto dziś inwestować?
  2. Czy warto inwestować w nowoczesne urządzenia?
  3. Czy warto inwestować w oczyszczalnie ścieków?
  4. Jak zacząć inwestować na Giełdzie Papierów Wartościowych
  5. Druk wielkoformatowy i plotowanie Wrocław
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.