Zwiedzanie – Muzeum Książąt Czartoryskich

atrakcje w Krakowie
  • Sharebar

W Krakowie mieści jeden z najstarszych obiektów muzealnych w Polsce. Początki Muzeum Książąt Czartoryskich sięgają 1801 roku. Księżna Izabela z Flemingów Czartoryska przeznaczyła swoje zbiory na muzeum w Puławach. Jednak w związku z powstaniem listopadowym i zagrożeniem zagrabienia zbiorów, syn Izabeli Adam Jerzy Czartoryski zmuszony był wywieźć zbiory z Puław i umieścił je w hotelu Lambert w Paryżu.
Jednak również we Francji w okresie komuny paryskiej zaczęło być niebezpiecznie i kolekcja musiała zostać po raz kolejny wywieziona i przeniesiona do naszego kraju. Książe Władysław Czartoryski zabezpieczył zbiory muzealne w Krakowie, poszerzył kolekcję oraz zabezpieczył jej finansowanie poprzez powołanie tzw. Ordynacji Sieniawskiej czyli fundacji, która opiekowała zbiorami i gwarantowała zachowanie jej w stanie nienaruszalnym.
W czasie II wojny światowej zbiory muzeum uległy uszczupleniu, a w 1950 roku zostało włączone, jako oddział, do Muzeum Narodowego.
Dziś muzeum jest własnością, powołanej w 1991 roku przez Adama Karola Czartoryskiego, Fundacji Książąt Czartoryskich, a opiekuje się jego zbiorami Muzeum Narodowe w Krakowie.
Całość muzeum podzielona jest na działy.
W dziale malarstwa zachodnioeuropejskiego znajduje się wiele cennych obrazów mistrzów pędzla. Najcenniejszym eksponatem kolekcji jest obraz „Dama z gronostajem” Leonardo da Vinci. W zbiorach muzealnych zobaczyć możemy również „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” pędzla Rembrandta van Rinn, „Praczki” i „Anachoreci” autorstwa Aleksandro Magnasco, „Kazanie św. Jana Chrzciciela” Pietera Brueghela, „Zwiastowanie” Dirka Boutsa, a także wiele innych znakomitych dzieł malarstwa z zachodu Europy.
Kolejny dział stanowią Pamiątki z dziejów Polski z okresu XIV – XVIII wieku i rzemiosło artystyczne europejskie. Znajdują się one na pierwszym piętrze pałacu. Oglądając ekspozycję zobaczyć możemy portrety postaci związanych z historią Polski od czasów Jagiellonów, chronologicznie aż do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Kolejną ekspozycją stałą jest Zbrojownia i pamiątki puławskie, które prezentowane są w klasztorku. Są tu pamiątki związane z rodem Czartoryskich, głównie obrazy, ale także militaria pochodzące zarówno z Polski jak i Europy.
W muzeum znajdziemy również zabytki innych kultur, między innymi greckiej, etruskiej, rzymskiej czy egipskiej. To bardzo cenne zabytki pochodzące z czasów od III wieku przed naszą erą, aż do IV wieku naszej ery. Są tu sarkofagi egipskie, a w nich mumie, etruskie grobowce, a także spora liczba różnego rodzaju rzeźb.
Nie czekajmy, zarezerwujmy nocleg w Krakowie i pojedźmy obejrzeć to wszystko na własne oczy.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 4.0/5 (4 oddanych głosów)
Zwiedzanie - Muzeum Książąt Czartoryskich, 4.0 out of 5 based on 4 ratings

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.