Rower szosowy czy górski na wakacje?

  • Sharebar

W tym artykule przedstawię Państwu sposób na to jak odpowiednio wybrać rower dla siebie. Nim wejdziemy w szczegóły to warto zastanowić się nad samym rodzajem roweru jakim mamy zamiar się poruszać. W zasadzie dla początkujących są trzy główne kategorie rowerów: górskie , szosowe oraz trekingowe. Różnią się między sobą geometrią ramy , rozmiarem kół oraz poszczególnymi częściami takimi jak: kierownica bądź siodełko. Oczywiście ich przeznaczenie jest w każdym przypadku inne. Począwszy od wyścigowych mtb ( mountain bike) po rekreacyjne trekingowe rowery do których można podpiąć wiele nowych elementów (koszyki etc).

Zacznę od rowerów mtb czyli górskich które są najbardziej popularne wśród kupujących. Odznaczają się one skokiem amortyzatora o wysokości 100mm oraz sportową geometrią która pozwala na jazdę pod górkę po stromym zboczu. W tej kategorii mamy wybór pomiędzy kołami 26 oraz 29. W tym wypadku to raczej model 29er jest nieco bardziej „ekskluzywny” a tym samym jest na niego mniejszy popyt. Dlatego części przy modelach 29 są znacznie droższe oraz mniej dostępne. W przypadku 26-tek części są dostępne wręcz od ręki a ich zalety niewątpliwie znacznie lepiej pasują kolarzom górskim. Domniemanymi zaletami kół o rozmiarze 29 jest łatwość pokonywania przeszkód oraz większa powierzchnia trakcji co pozwala na osiągnięcie lepszej prędkości podczas zjazdów. Jednak dla początkujących polecam model o rozmiarze 26 ponieważ są znacznie tańsze (o około 500-1000zł) i można zdecydowanie lepiej korygować tor naszej jazdy. Jednak powrócę do meritum – rowery górskie są przeznaczone głównie do tras których nachylenie podjazdów oraz zjazdów jak i wielość przeszkód nie pozwala na wjazd tam rowerów szosowych. Dlatego jeśli macie zamiar podróżować po rewal kwatery to nie polecam kupna rowerów górskich , które i tak są troszkę droższe ( ze względu na potrzebę lepszego amortyzatora). Moim zdaniem dobry rower górski kosztuje zazwyczaj ponad 1000zł. Dlatego sprawdzone i znane marki nie sprzedają rowerów tańszych niż 800zł. Często na modele poniżej 800zł nie ma żadnej gwarancji ponieważ rowery takie są najczęściej składane po pierwsze „bez głowy” a po drugie z części o niskiej jakości. Części takie nawet jeśli są już dobrej marki (np. shmiano) to i tak najgorszej kategorii która nie pozwala na komfortową jazdę. Dlatego modeli do 800zł nie nazywałbym w większości górskimi a po prostu zwykłymi rowerami. Ponieważ takie części jak przedni hamulec tarczowy czy też tylni amortyzator stanowią jedynie dodatkową wagę która nie jest pożądana w przypadku rowerów górskich.

Jednak nie będę całego artykułu poświęcał rowerom górskim a wspomnę także co nieco o szosowych. Jeśli mamy zamiar spędzać wakacje np. w rewal pensjonaty to warto zastanowić się nad rowerem szosowych bądź trekingowym. W pełni odpowie on prawdopodobnie naszym potrzebom ponieważ nadmorskie trasy rowerowe nie są znane z wysokogórskich wzniesień a raczej prostych i asfaltowych tras których główną atrakcją jest morze. Rowery szosowe odznaczają się amortyzatorem o małym skoku oraz większą ilością zębów oraz kołami o rozmiarze 28. Są to elementy które sprawiają jazdę na rowerze bardzo komfortową oraz troszkę szybszą. Znacznie łatwiej w tym wypadku utrzymać nam prędkość na rowerze oraz szybciej można zjeżdżać z górki (przy kadencji około 100-120 przy prędkości około 60km/h) – jednak tylko w wypadku gdy kogoś to interesuje ponieważ generalnie nie polecam rozwijania takich prędkości. Troszkę gorzej mogą takie rowery sprawować się w przypadku noclegi zakopane ponieważ górskie trasy mogą nas kusić swoim pięknem podczas gdy my będziemy ograniczeni jedynie do asfaltu. Uniwersalność rowerów górskich świadczy na ich korzyść co z pewnością przekłada się na ich popularność. Szosowe rowery są zdecydowanie lepszym wyborem dla osób które mają już sprecyzowane plany co do swoich wojaży ( np. dojazd do pracy etc).

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Jaki rower do jazdy w mieście?
  2. Tegoroczne wakacje – Polska czy zagranica?
  3. Czy warto decydować się na wakacje w grudniu?
  4. Rysy – najwyższy szczyt górski Polski
  5. Rowery Merida.
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.