Nurkowanie w Egipcie

  • Sharebar

Morze Czerwone jest jednym z najbardziej obleganych przez nurków z całego świata akwenów wodnych. Wybrzeża cieszą się bogatą fauną i florą – to właśnie tutaj występują najpiękniejsze rafy koralowe i różnorodne gatunki ryb i innymi podwodnych zwierząt. Dodatkowym atutem są idealne warunki pogodowe bowiem lato w Egipcie trwa cały rok a temperatura wody waha się pomiędzy 20 a 29 stopniami. Co ciekawe, wody Morza Czerwonego przez swoje wysokie zasolenie są niespodziewanie przejrzyste, dzięki czemu zwiedzanie podwodnego bogactwa staje się jeszcze bardziej fascynujące. Doceniając walory podwodnego świata Morza Czerwonego, w nadmorskich kurortach powstało wiele profesjonalnych szkół nurkowania oraz wypożyczalni sprzętu, również bogata oferta bazy hotelowej sprawia, iż do Egiptu ściągają chętni obcowania z egipską przyrodą Morza Czerwonego.

Nurkowanie dla początkujących

Kolorowe ogrody pod wodą dostępne są w Egipcie nie tylko dla zaawansowanych nurków, ale także tych, którzy stawiają w tym sporcie swoje pierwsze kroki. Najczęściej wykupują oni jeden z dostępnych w bazie nurkowej kursów i pod okiem instruktora uprawiają snorkeling, czyli pływanie z maską, rurką oraz płetwami na tafli wody. Trzeba przy tym dodać, że większość instruktorów porozumiewa się w języku angielskim, są również i tacy, którzy władają językiem polskim!
Snorkeling jest jest z całą pewnością najbardziej bezpiecznym i nie wymagającym specjalnego szkolenia sposobem na to, by początkujący nurkowie mogli podziwiać niezwykłą roślinność występującą w podwodnym świecie Egiptu. Dużym ułatwieniem jest także fakt, iż znaki czy zwroty używane podczas nauki nurkowania są powszechnie używane w międzynarodowej terminologii nurkowej.

Nurkowanie dla zaawansowanych

Najlepszym rozwiązaniem dla wprawionych nurków będzie wybranie się w kilkudniowy rejs po Morzu Czerwonym – dzięki temu dopłynąć można na nieznane tereny, do których zazwyczaj nie dopływają statki wycieczkowe. Na głębinach dostrzec można nie skażone cywilizacją podwodne piękno, oprócz różnobarwnych raf koralowych, nurkowie mogą liczyć na podziwianie całych ławic ryb a nawet delfinów.
Na tych najbardziej zaprawionych czekają wraki statków (te najbardziej okazałe znajdują się pomiędzy Hurghadą a Półwyspem Synaj) oraz nurkowanie w Parkach Narodowych, takich jak Sharm el – Naga czy Ras Muhammad.

Gdzie nurkować w Egipcie?

Warto na początku zaznaczyć, że możliwość nurkowania dostępna jest praktycznie w każdym nadmorskim kurorcie Egiptu – w Sharm el-Sheikh, Hurghadzie bądź Dahab bez problemu można znaleźć nurkowe bazy oraz profesjonalnych instruktorów.
Istnieją jednak miejsca, które słyną z wyjątkowych raf i ogromu bogactwa kolorowych ryb. Do takich zalicza się między innymi Blue Hole – rewir ten położony jest zaledwie kilka kilometrów od Dahab a dużą popularnością cieszy się ze względu na dogodne warunki nurkowania zarówno dla początkujących jak i wprawionych nurków.
Nieopodal Blue Hole znajduje się Canyon – to istny raj, w którym nurkowie przepływając wąskim kanionem spotkają skorpeny, mureny czy żółwie wodne a uroki podwodnego świata dodają wyjątkowe koralowce.
W pobliżu Dahab jest jeszcze jedno, godne polecenia miejsce – to Abu Helal. Ten zwabia głównie zaawansowanych nurków, by na głębokości ponad 40 metrów mogli podziwiać głębiny w podwodnych jaskiniach.
Wypoczywając zaś w Sharm el- Sheikh warto wybrać się na wybrzeże Nabq. Tam istnieje podwodna wyspa obfitująca w jedne z najpiękniejszych raf. Co ciekawe, można je dokładnie zobaczyć uprawiając snorkeling.
Żądni wrażeń powinni wybrać się do Parku Narodowego Ras Mohamed. Tam zobaczyć można rekiny, które zwabiane zostają pionową ścianą koralowców. Całość wywołuje niesłychane wrażenie.

Trzeba pamiętać, że rafy znajdujące się w pobliżu nadmorskich kurortów są objęte ochroną. Żadnych natomiast nie można niszczyć ani zabierać ze sobą. Znalezione podczas odprawy na lotnisku rafy mogą przyczynić się do nałożenia na podróżnego wysokiej kary finansowej.

Ile zapłacimy za nurkowanie?

Wszystko zależy od rodzaju kursu. Istnieją bowiem te jednodniowe dla początkujących jak i kilkudniowe dla zaawansowanych. Nurkować można tuż z brzegu bądź wypływając na głębiny łodzią. Przykładowe ceny kursów wyglądają następująco (warto pamiętać, że także w przypadku tego rodzaju kursów obowiązuje tradycja targowania się):

Kurs jednodniowy dla początkujących nurków to średnio 69 euro, dwudniowy natomiast kosztować będzie około 80 euro,
Snorkeling z łodzi to koszt mniej więcej 16 euro za jeden dzień, 45 euro za dwa dni oraz 65 euro za pięć dni,
Za nurkowanie głębinowe dla zaawansowanych, nurek zapłaci około 39 euro za 2 zejścia do wody lub 109 euro za 6 zejść.

Po więcej informacji o Egipcie odwiedź slonecznyegipt.pl

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Nurkowanie w Egipcie, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Mania nurkowania
  2. Przydatne porady w temacie wakacje w Egipcie
  3. Euro Textil – Hurtownia Odzieży Używanej import z Włoch
  4. Egzotyczne wczasy – Malediwy
  5. Euro 2012 – wielkie nadzieje Polaków
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.