Lotniska regionalne w Polsce – Modlin

  • Sharebar

Lotniska regionalne w Polsce rozwijają się coraz dynamiczniej. Ze względu na o wiele niższe ceny niż w tradycyjnych lotniskach przyciągają do siebie tak zwane tanie linie lotnicze. 

Największym polskim portem lotniczym jest bez wątpienia lotnisko Chopina usytuowane w Warszawie, znane też pod bardziej popularną, dawną nazwą Warszawa-Okęcie. Jest to lotnisko, które przyjmuje największą liczbę pasażerów w Polsce. Szacuje się, ze obsługuje ono około 40% ruchu lotniczego (jeśli chodzi o loty pasażerskie)  w całej Polsce. Daje to naprawdę pokaźną liczbę pasażerów (10 milionów), wiec ostatnimi czasy widać tendencję do odciążania głównych portów lotniczych przez budowę mniejszych, położonych w pewnej odległości od największych miast. Dla Warszawy będzie to na przykład zbudowane w 2012 roku lotnisko w Modlinie, usytuowane w miejscu gdzie znajdowało się kiedyś lotnisko wojskowe.

Lotnisko zlokalizowane jest około 40 kilometrów na zachód od Warszawy, a jego przepustowość szacowana jest na ponad dwa miliony pasażerów. Wyposażono je  w system nawigacji ILS drugiej kategorii. Jeśli chodzi o profil działalności to jest ono skierowane przede wszystkim dla operatorów tanich lotniczych. Po otwarciu lotniska funkcjonowały na lotnisku dwie tak zwane tanie linie lotnicze, Wizzair i Ryanair. Obecnie pozostała na nim tylko ta druga, która jednak stopniowo zwiększa liczbę realizowanych lotów, a lotnisko w Modlinie stało się jej główną bazą w Polsce.

Otwarcie lotniska przyczyniło się do rozwoju całego regionu. Poprawiła się znacznie okoliczna infrastruktura. Wokół powstało wiele różnego rodzaju obiektów powiązanych z  działalnością lotniska. Parking Modlin – te dwa pierwsze słowa przychodzą na myśl wtedy, kiedy trzeba odbyć podróż lotniczą z modlińskiego lotniska, ale ostatnimi czasy nie jest to żaden problem, powstało tak dużo parkingów oferujących wysoką jakość i niskie ceny, że  z zostawieniem samochodu  nie ma najmniejszego problemu. Poza powstaniem wspomnianych parkingów, wokół lotniska w Modlinie ogniskuje się także działalność innych firm. Są to na przykład korporacje taksówkarskie, czy autobusy dowożące pasażerów z  Modlina do Warszawy. Rozwija się również kolej, w najbliższym czasie ma zostać zbudowana kolejna stacja, która będzie położona tuż obok lotniska (obecna jest oddalona od lotniska o klika kilometrów, co jest nieco uciążliwe dla pasażerów).

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 3.7/5 (3 oddanych głosów)
Lotniska regionalne w Polsce - Modlin, 3.7 out of 5 based on 3 ratings

Podobne wpisy:

  1. Latamy i lotniska zwiedzamy
  2. Hotele i lotniska
  3. Wrocław i jego zalety
  4. Nowy port lotniczy w Świdniku
  5. Ciekawe miejsca w Polsce
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.