Łódź miastem sprzeczności

  • Sharebar

Łódź

Czy jest w Polsce drugie takie miasto jak Łódź? Równie zbezczeszczone przez komunizm jak i kapitalizm? Nie, drugiego takiego ze świecą szukać. Łódź była poddana wielu różnorodnym wpływom co jednocześnie jest jej największą zaletą jak i wadą. Zarówno w jej historii jak i układzie ulic widać wiele sprzeczności. I dla każdego mieszkańca są one czymś naturalnym.

Bogactwo narodów

Łódź nie jest najstarszym polskim miastem. Powstała w okolicach XVII wieku i rozwijając się była jednym z najważniejszych miast przemysłowych w Europie. Włókiennictwo przyciągało tutaj wiele różnych narodowości. Zaczynając od trzech najbardziej popularnych czyli Niemców, Żydów i Rosjan a kończąc na Cyganach czy nawet Francuzach. Połączenie wpływów każdej z tych kultur odbiło się na mieście. Idąc sławną Piotrkowską w niektórych bramach możemy spotkać przepiękne apartamenty Łódź , zdobione przez żydowskie kuczki a ruszając na Stary Cmentarz odkryjemy, że połowa najważniejszych fabrykantów wcale nie była katolikami a protestantami. Za to reszta z właścicieli fabryk zapewne leży na jednym z największych cmentarzy żydowskich w Europie przy ulicy Brackiej. Oprócz nekropolii widać też te wpływy w wielu zdobieniach i sztukateriach na łódzkich budynkach. Wystarczy tylko podnieść głowę aby je ujrzeć.

Biedny komunizm

Mimo wczesnego przesytu i bardzo dynamicznego rozwoju, Łódź jest uznawana za jedno z najbiedniejszych polskich miast. A dzieje się tak ze względu na duże straty jakie przyniósł miastu komunizm. Wszystkie fabryki zostały upaństwowione a przepiękne kamienice uznano za przejawy kapitalistycznej burżuazji. Dlatego też wiele z budynków, które powinny nadal służyć mieszkańcom miasta są już tylko ruderami. Jednak nie komunizm zadał im ostateczny cios a kapitalizm. W końcu łódzka szwaczka na pewno nie była tak donośnym głosem jak śląski górnik. Dlatego o wiele łatwiej znaleźć przejawy biedy na łódzkich ulicach niż katowickich. Ale wraz z rozwojem miasta można mieć nadzieję na wyrównanie przynajmniej części społecznych nierówności.

Idąc Księżym Młynem czy Parkiem na Zdrowiu można mieć wrażenie, że miasto jest bardzo spójne. Na pewno rzuca się w oczy jego rozwój. Remonty widać na każdym rogu a co chwilę słychać o przenoszącej się do tego miasta firmie. Można tylko mieć nadzieję, że ten kapitał zagraniczny przyniesie zyski tak jak uczynił to kilkaset lat temu.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Ocieplenia Łódź
  2. Pozycjonowanie Łódź stron WWW w wyszukiwarkach.
  3. Rehabilitacja Łódź
  4. Sopot miastem na wakacje
  5. Zdjęcia do komunii Łódź
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.