Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

 • Sharebar

Coraz więcej ludzi korzysta z dwóch kółek, tendencja ta jest rosnąca i należy się tylko z tego powodu cieszyć. Nie dość, że rowery rozładowują ruch samochodowy, to dodatkowo są ekologiczne, nie zanieczyszczają atmosfery.

Szkoda, że władze nie nadążają za tym pospolitym ruszeniem i ciągle brakuje ścieżek rowerowych. Istnieje też inny problem. Im więcej rowerów, tym więcej złodziei, którzy tylko czekają, aż pozostawimy bez opieki nasz „pojazd”. Jak się zabezpieczyć? Jakie zamykanie do roweru wybrać?

Już na wstępie warto rozwiać wszelkie wątpliwości: nie istnieje coś takiego, jak idealne zapięcie do roweru. Każde zabezpieczenie rowerowe jest do sforsowania, kwestią pozostaje jednak, na ile pozwolimy złodziejowi. To znaczy, czy będzie musiał męczyć się z naszym zapięciem, aż zrezygnuje, czy raczej spotka się z zabezpieczeniem, z którym poradzi sobie bardzo szybko. Mimo, że nie można się w pełni zabezpieczyć, to należy wybrać takie zapięcie rowerowe, które będzie bardzo trudną przeszkodą.

Zabezpieczenia rowerowe możemy podzielić według prostej klasyfikacji. Przyjrzyjmy się każdemu z nich:

 1. Linka
 2. Linka z tulejami
 3. Łańcuch
 4. U-Lock
 1. Pierwsze nie zawsze znaczy najlepsze, i tak jest właśnie w tym przypadku. Tak zwana linka (niektórzy nazywają ją „kiełbasą”) jest nie warta żadnych pieniędzy, przydaje się jedynie, żeby dodatkowo zabezpieczyć, na przykład tylne koło. Jednakże, jako główne zabezpieczenie może wywołać śmiech i kpinę potencjalnego złodzieja. Nie jest ważne, ile kosztuje tego typu zabezpieczenie, i czy kupujemy ją w markecie czy w profesjonalnym sklepie. Zapomnij o tej opcji.
 1. Linka z tulejami. Bardzo podobne rozwiązanie, jedyną różnicą są nawleczone metalowe tulejki, które mają odstraszyć potencjalnego złodzieja. Choć sprzęt ten wygląda bardziej pokaźnie to jednak, jak w przypadku zwykłej linki, nie spełnia swojej roli.
 1. Łańcuch to pierwsza poważna propozycja. Nie dość, że wykonany jest z materiału, który utrudnia przecięcie, to dodatkowo można nim przypiąć, na przykład dwa rowery. Trzeba przyznać, że jest to solidne zabezpieczenie, ale niestety posiada jedną główną wadę: ciężar. Niektóre z łańcuchów ważą… 4 kilogramy. Ich cena także nie jest zbyt niska. Dobrej jakości łańcuch to koszt około 200 złotych.
 1. U-Locki to prawdopodobnie najlepsze z opisywanych zabezpieczeń. Ich cena nie jest tak wysoka jak w przypadku dobrej jakości łańcucha. Dobry typ można już kupić za 80 złotych. Należy jednak pamiętać, że solidny U-Lock powinien mieć odpowiednie parametry, najważniejszy z nich pałąk powinien mieć średnicę, co najmniej 12 milimetrów.

Podsumowując należy przyznać, iż jeśli myślimy o prawdziwym zabezpieczeniu wartymi rozpatrzenia są tylko łańcuchy i U-locki, linki mogą być jedynie dodatkową i mało poważną przeszkodą dla złodzieja. Pamiętajmy, że na zabezpieczeniu nie ma, co oszczędzać, szczególnie, gdy posiadamy drogi rower. Nie ma 100% gwarancji, bo każdą barierę można sforsować, ale jest szansa, że ów bariera zniechęci złodzieja.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

 1. Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?
 2. Nasze auta zagrożone kradzieżą
 3. W jaki sposób można zabezpieczyć dom?
 4. Jak chronić się przed jesienną pogodą
 5. Jaki rower do jazdy w mieście?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.